136 DE ZEEUWSE LANDBOUW Tabel 2. Een schets van bedrijfsstijlen in de Zeeuwse akkerbouw aan de hand van bedrijfskenmerken en karakteristieke uitspraken van akkerbouwers (bron: Wiskerke 1997). Bedri jfsstij 1 Kenmerken Kiloboer Hoog aandeel rooivruchten in bouwplan, hoge kg-opbrengsten, hoge inzet van bestrijdings middelen en meststoffen Machineboer Minimaliseren van handwerk, hoge mechanisatiegraad, ge specialiseerd in teelt van typische akkerbouwgewassen, buikproductie voor verwerkende industrie Karakteristieke uitspraken 'Ik streef altijd naar zo hoog mogelijke op brengsten. Dat is gewoon het beste.' 'De stikstofgift is altijd gericht op een zo hoog mogelijke opbrengst, want een mooi vol gewas vind ik belangrijk.' 'Met lage bewerkingskosten een hoog rende ment halen, daar gaat het om.' 'De bedrijfsvoering is erop gericht het hand werk zoveel mogelijk terug te dringen.' Zuinige boer Lage mechanisatiekosten, lage kosten voor bestrijdingsmiddelen en meststoffen, hoog aandeel maaivruchten in bouwplan, hoog eigen vermogen 'We hanteren het principe van eerst geld verdienen en dan pas uitgeven. En als je iets uitgeeft, dan ook niet teveel.' 'Wieden doen we altijd nog, wekenlang. Dat handwerk is voor ons geen reden om het niet te doen.' Plantenteler Arbeidsintensieve boer Balans tussen lage inzet van bestrijdingsmiddelen en mest stoffen en hoge kg-opbrengsten, 'groene vingers', kennis van de grond en goed bodembeheer uitgangspunt bedrijfsvoering Relatief veel gewassen in bouw plan, arbeidsintensieve teelten, veel handwerk, productie voor deelmarkten, hoge toegevoegde waarde 'Je grond goed kennen en er goed voor zor gen, dat is het belangrijkste.' 'Controle op je gewassen is zeer belangrijk. Dat betekent dus veel op het land komen. Eerst zorgvuldig waarnemen en dan beslis sen.' 'Hoe meer arbeid er in een gewas zit, hoe meer er in te verdienen valt.' 'Je moet eerst aan de kwaliteit van je product denken. Dat kost wat meer tijd, maar dat loont.' Biologische boer Geen gebruik van kunstmest en bestrijdingsmiddelen, hoge ar beidsinzet, productie voor speci fieke deelmarkt 'Wat ons steeds meer tegenstond was het produceren voor een overschotberg. Boeren is voor ons niet alleen maar centen verdienen. Met een biologische bedrijfsvoering kan je je daar enigszins aan ontrekken. - Productie voor specifieke deelmarkten. Dit gaat samen met de realisatie van een hoge toe gevoegde waarde op het bedrijf en een trans parante en korte keten tussen producent en consument. - Productie voor de bulkmarkt. Dit gaat samen met lange, ontransparante ketens, de productie van uniforme grondstoffen voor de verwer kende industrie en weinig toegevoegde waar de op het boerenbedrijf. Volgens de moderniseringsideologie zou eer goed agrarisch ondernemer zijn productie- en re productieproces als volgt moeten organiseren: marktafhankelijke mobilisatie van arbeidsobjecten en hulpbronnen, conversie van arbeidsobjecten en hulpbronnen met een zo gering mogelijke ar beidsinzet en productie voor de bulkmarkt. Een dergelijke bedrijfsvoering sluit immers naadloos aan bij het door de overheid en de wetenschap gewenste beeld van schaalvergroting, specialisatie en integratie in de agrarische productiekolom.

Zeeland | 2001 | | pagina 18