144 DE ZEEUWSE NATUUli van landbouw wordt. De boer houdt niet alleen koeien, maar kweekt ook vogels en wordt voor dat product betaald. De Stichting Agrarisch Na tuurbeheer, die door cle boerenorganisaties is op gericht, en het groeiend aantal milieucoöperaties geven richting aan deze ontwikkeling. Nog sterker manifesteert de productie van na tuur door boeren zich in het al enkele jaren met succes lopende programma 'Zonnestraal' op Schouwen-Duiveland. De deelnemende boeren zaaien tegen vergoeding een brede strook langs de rand van hun akkers in met een rijkbloeiend mengsel eenjarige planten. In de bloeiperiode levert dit een fraai gezicht op en de Zonnestraal route is dan ook al een toeristische attractie ge worden. Eigenlijk is dit een vorm van natuur- bouw die ver van de natuur af staat; het is niet meer dan een vergrote bloementuin. De bloei ende planten trekken echter insecten aan, muizen voelen zich er thuis en daar komen weer roofvo gels op af, zodat de natuur er toch voordeel van ondervindt. Van Schouwen uit hebben deze bloeiende akkerranden zich intussen over de hele provincie verspreid. Het blijkt dat veel boeren plezier krijgen in en trots zijn op deze kant van het boerenbedrijf. Steeds meer worden ze ook ingeschakeld bij het beheer van de 'echte' natuurgebieden, bijvoor beeld bij het inscharen van vee en het maaien van dijkbermen. Ook gaan veel boeren over tot het herstel of de aanleg van kleine traditionele natuurlijke elementen op hun erven, zoals drink putten, hoogstamboomgaarden en houtwallen, uiteraard steeds weer tegen vergoeding. Vooral in combinatie met een toeristisch nevenbedrijf (boerderijcamping) levert dit een voor alle par tijen aantrekkelijk resultaat op. De laatstgenoemde activiteiten brengen ons bij een andere instantie die zich een vaste en ge waardeerde plaats in het Zeeuwse landschap heeft verworven, de Stichting Landschapsbeheer Zeeland. Deze bevordert de totstandkoming en regelt het onderhoud van allerlei kleine land schapselementen, die dikwijls ook natuurwaarde hebben. Bekend is het onderhoud van knotbo- men en de aanleg van drinkputten, maar ook ha gen, houtrillen, hoogstamboomgaarden en erfbe- plantingen worden beheerd en onderhouden. Hiervoor wordt een beroep gedaan zowel op vrij willigers als op boeren en loonwerkers. Het suc cesvolle resultaat van dit werk is overal in de provincie te aanschouwen. Natuur voor mensen De populariteit en daarmee het ledental van de natuurbeschermingsorganisaties zijn de laatste ja ren sterk gestegen. De organisaties zijn op het gebied van de ledenwerving zeer actief met tele visiereclame, de uitgave van fraaie tijdschriften en gidsen en de organisatie van excursies en andere activiteiten, ook voor kinderen. Het tijdschrift vat de Stichting Het Zeeuwse Landschap verdient i cl.it verband een eervolle vermelding. Ook Staats bosbeheer, dat een verzelfstandigde overheids dienst is geworden, is op dit gebied actief. De 01 ganisaties presenteren zich daarbij vooral al aanbieder van recreatieve attracties in de vrije na tuur. Natuur is leuk en spannend voor alle leeftij den en men doet zijn uiterste best om klante binnen te halen. 'Niet voor niets heeft Frans Ever (de hoofddirecteur van Natuurmonumenten) zo' vrolijke snor', verzuchtte onlangs een oude na tuurbeschermer. De oude doelstelling van bescherming van di natuur heeft - zeker in de presentatie naar buiter plaatsgemaakt voor het aanbieden van open luchtrecreatie. Natuurgebieden worden dan ooi steeds meer ingericht om grote hoeveelheden mensen te kunnen ontvangen en bezighouden Overal worden gemarkeerde en van voorlich tingsborden voorziene paden aangelegd en voor lichtingscentra en faciliteiten voor gehandicapten en sporters (ruiterpaden, hengelsportplaatsen crossfiets- en zelfs motorroutes) gerealiseerd Daarbij zijn soms forse ingrepen nodig, zoals de herinrichting van de buitenplaats Westhove en de inrichting van een voorlichtingscentrum met wan delroute in het Land van Saeftinghe. Natuurgebie den herken je aan paaltjes met gele koppen. Deze tendens vinden we ook terug in het over heidsbeleid. De onlangs verschenen Nota natuur bos en landschap in de 21' eeuw van het Ministe rie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij heef niet voor niets mede als titel: Natuur voor men sen, mensen voor natuur. In deze nota wordt de hoofddoelstelling van het natuurbeleid als volg: geformuleerd: 'Natuur moet aansluiten bij de wensen van de mensen en moet goed bereikbaar, toegankelijk en bruikbaar zijn.' Anderzijds moet de natuur door mensen beschermd, beheerd, be werkt en ontwikkeld worden. Van het oorspronkelijke ideaal van de natuur bescherming instandhouding van de natuurlijke diversiteit van planten- en dierengemeenschap pen - vinden we hier weinig meer terug. Natuui wordt door mensen gemaakt ten behoeve van mensen. Natuurbeheer is landbouw en levert een product. In deze context is het ook duidelijk dat de mens, en dus de politiek, bepaalt welke na tuur geleverd gaat worden. Het beleid wordt dan ook vertaald in een aantal beleidsdoelen. Hier vinden we het behoud van de biodiversiteit toch wreer terug. Een belangrijk beleidsdoel is namelijk het soortenbeleid: men tracht een aantal zeld zame of bedreigde soorten door passende be heersmaatregelen te behouden en te beschermen. Dit levert een zekere dualiteit in het beleid op. Voor het grote publiek gaat de aandacht vooral

Zeeland | 2001 | | pagina 26