)R ZEEUWSE NATUUR 147 >m de rijkdom van de natuur, de variatie in soor ten en levensgemeenschappen, te beschermen te gen aantasting en vernietiging door de mens. Nog steeds is het behoud van de biodiversiteit ïaar eerste en hoogste doelstelling. Dit uitgangs- >unt kan echter in conflict geraken met de ge wenste mens vriendelijkheid van de natuur. Niet ltijd is de natuur gediend met al die menselijke i >elangstelling. Het is overigens de vraag of deze populistische ouding voor de natuurbescherming wel nodig s. Als we zien hoe zij zich in Zeeland verheugt in teun en enthousiasme van de bevolking, dan is iet echt niet nodig om de natuur alleen als recre- tieobject te verkopen. Het blijkt in de praktijk >est mogelijk om de mensen ervan te overtuigen lat bepaalde onderdelen van de natuur beter met ,ust kunnen worden gelaten. De activiteiten in de natuurbescherming en het natuurbeheer zijn gedurende het afgelopen de- ennium sterk toegenomen. Steeds meer komt de tadruk te liggen op het creëren van nieuwe na- uurgebieden door middel van natuurontwikke- ing en op maatregelen tot bescherming van be dreigde planten- en diersoorten. Ook wordt het natuurbeheer steeds sterker op recreatieve belan gen gericht. De diversiteit van de Zeeuwse natuur blijft ech ter achteruitgaan als gevolg van de toenemende belasting van het milieu. Ook de versnippering an de natuur gaat nog steeds door en daarmee erdwijnt de samenhang van het natuurlijk mi- ieu. De marges voor de natuur worden steeds leiner. in dus, wat is natuur nog in dit land? ien restje kreek, een stukje akkerrand. Iet kon nog minder, wees dus maar tevreden Literatuur Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visse rij. Natuur voor mensen, mensen voor natuur. Nota natuur, hos en landschap in de 21e eeuw. 2000. Provincie Zeeland. Werk in uitvoering. 10-pun- tenplan voor het Zeeuwse natuurbeleid. 2001. Provincie Zeeland. Natuurdoelen voor de Zeeuwse ehs. Inventarisatie van doelstellingen voor inrich ting en beheer van natuurgebieden binnen de Provinciale Ecologische Hoofdstructuur. 2000. Provincie Zeeland. Provinciale Nota Soortenbe- leid. 2001. Zeeuwse Milieufederatie. Plan Tureluur halver wege. Goes 2001. Halfwerk, W. Natuur in Zeeland. Goes 1996. Haperen, A. van, e.a. Aan de monding van Maas en Schelde. Middelburg z.j. (plm. 2000). Hemminga, M. 'De toekomst van het Zeeuwse landschap', gevolgd door 'Tien aanbevelingen voor een aantrekkelijk landschap'. In: Zeeuws Landschap 17/2 (2001) 4-9. Jacobusse, C. en M.A. Hemminga (red.). Zeld zaam Zeemvs. Bijzondere planten en dieren in Zeeland. Heinkenszand 2001. Jong, A. de. De toestand van de Zeeuwse natuur. Provincie Zeeland 1999 (Milieureeks nr. 17). Alle foto's zijn van P.J. van der Reest

Zeeland | 2001 | | pagina 33