(EMOGRAI'ISCHE ONTWIKKELING EN 149 2500 2000 1500 1000 500 -500 -1000 -1500 -2000 jaren —♦—Binnenlands migratiesaldo gezinnen (0 -14 en 25 - 49 jaar) Binnenlands migratiesaldo ouderen (50+) - Binnenlands migratiesaldo jongeren (15 - 24 jaar) Figuur 1. Binnenlands migratiesaldo per leeftijdscategorie (bron: Provincie Zeeland). derzoek blijkt weliswaar dat veel leerlingen al re kening houden met een verhuizing naar elders, naar dat anderen bewust kiezen voor een mbo- of hbo-opleiding, zodat zij Zeeland niet hoeven te verlaten. Opmerkelijk is dat in de loop van de jaren ne gentig ook de groep van 25 tot 34 jaar een ver- rekoverschot gaat vertonen. Het lijkt aannemelijk dat onvoldoende aanbod van werk daar verant woordelijk voor is. Vergeleken met andere pro vincies is met name de zakelijke dienstverlening ondervertegenwoordigd, terwijl juist in die sector het aantal banen voor vrouwen in het algemeen en hoger opgeleiden in het bijzonder in de jaren negentig elders in Nederland groeide. Figuur 1 laat ook zien dat in de jaren tachtig de negatieve saldi van de leeftijdsgroep van de 'ge zinnen' in de jaren negentig in een klein vesti gingsoverschot veranderden. Dit positieve saldo is vooral te danken aan het zogenaamde uit- schuifproces uit de Randstad. Daarmee wordt be doeld dat door de krapte op de woningmarkt een substantiële stroom huishoudens de Randstad verlaat om op enige afstand daarvan te gaan wo nen. De delen van Zeeland die het dichtst bij de zuidvleugel van de Randstad liggen, zoals Schou- wen-Duiveland en Tholen en in mindere mate de Bevelanden, hebben het meeste met dit proces te maken. Er is kennelijk een groeiende groep die het ervoor over heeft een aantal dagen per week (met de auto) vanuit Zeeland naar het werk te gaan. Ten slotte is de toename van de vestiging van de vijftigplussers erg in het oogspringend. Onder zoek door Thissen heeft uitgewezen dat deze groep zich vooral vestigt in gebieden als de kop van Schouwen, recreatiecomplexen aan de kust van Walcheren en rond het Veerse Meer.' Verder zijn kernen als Veere en Nisse aantrekkelijk voor deze groep, maar ook het Maisbaaigebied in Mid delburg, de Boulevard in Vlissingen en het Goese Meer bij Goes hebben voor deze leeftijdsgroep een grote aantrekkingskracht. Dat deze groep be halve naar de steden ook naar de landelijke de len van Zeeland trekt, wordt toegeschreven aan de ruimte voor zowel particuliere tuinen als openbaar groen, maar ook aan de nabijheid van de natuur en aan een zekere mate van exclusivi teit. Deze instroom van ouderen, die ook wel pensioenmigratie wordt genoemd, betreft voor een deel retourmigratie van eerder vertrokken in woners. Ook de bekendheid met Zeeland door vakanties heeft voor een deel van de ouderen de keuze voor een Zeeuwse locatie bepaald. De demografische situatie op Tholen verdient een aparte vermelding. In tegenstelling tot vorige

Zeeland | 2001 | | pagina 35