150 DEMOGRAFISCHE ONTWIKKELINGEN perioden is de bevolkingsontwikkeling van Tho len in de jaren negentig opvallend positief. Aller eerst is er op Tholen, mede door de succesvolle acquisitie van bedrijven, sprake van een slechts geringe uitstroom van jongeren. In de tweede plaats heeft Tholen door de nabijheid van West- Brabant te maken met een overloop - ook van ouderen - uit dit gebied. Daarbij komt het al eer der genoemde uitschuifproces uit de Randstad. Ten slotte is dit het deel van Zeeland met het grootste relatieve geboorteoverschot, wat samen hangt met het orthodox-bevindelijke karakter van een deel van de bevolking. Buitenlandse m igratie De buitenlandse migratie in Zeeland laat in de ja ren negentig gemiddeld een jaarlijks groeiend po sitief saldo zien. Dat moet voor het grootste deel worden toegeschreven aan de komst van asiel zoekers/vluchtelingen. Toch gaat het - ook bin nen de Zeeuwse getalsverhoudingen - om een relatief kleine groep. Gemiddeld komen er name lijk een kleine tweeduizend buitenlandse perso nen naar Zeeland, verdeeld over de drie perma nente asielzoekerscentra in Burgh-Haamstede, Middelburg en Cadzand en zes tijdelijke opvang centra verspreid over de diverse deelgebieden van de provincie (met uitzondering van Tholen). Er is geen onderzoek verricht naar de vestiging van de asielzoekers, nadat ze de status van vluch teling hebben gekregen, waarmee zij een grote keuzevrijheid verkrijgen ten aanzien van het vol gende woonadres. De indruk bestaat echter dat velen bij het verkrijgen van de vluchtelingensta tus Zeeland verlaten en zich vestigen in de di recte omgeving van familie of landgenoten, die meestal in de Randstad wonen. Dit betekent ove rigens dat deze groep het buitenlands migratie saldo positief, maar het binnenlands saldo nega tief beïnvloedt. Om het beeld van de niet-Nederlanders in Zee land verder te completeren: er wonen hier bij el kaar minder Turken en Marokkanen dan Belgen. Ook Surinamers en Antillianen zijn numeriek zwak vertegenwoordigd. Allochtone bewoners vormen in de grote steden van Nederland een aanzienlijk deel van de bevolking. In Zeeland wonen allochtonen ook vooral in de steden, maar ze zijn er procentueel veel minder sterk ver tegenwoordigd dan in de steden elders in het land. Desondanks komen ook in Zeeland sociale processen zoals etnische segregatie voor en blij ken bij de schoolkeuze dezelfde mechanismen werkzaam te zijn als in de Randstad. Kijkend naar het geboorteland van de eerste en tweede generatie allochtonen, zien we dat per duizend inwoners van de Zeeuwse bevolking In donesië met negen het hoogste scoort. Turkije komt op de tweede plaats met zeven en Suri name is met vijf per duizend inwoners derde.11 Omdat de allochtonen relatief ondervertegen woordigd zijn, mist Zeeland daardoor het verho gend effect op het geboortecijfer, dat in de steden van de Randstad dankzij de allochtonen al ruim twintig jaar pregnant aanwezig is. Natuurlijke bevolkingsgroei Het jaarlijks doorgaande vertrek van jongeren had tot gevolg dat het aandeel van ouderen in de totale bevolking in Zeeland sterker steeg dan elders in Nederland. Daarnaast is volgens de be rekeningen van de provincie Zeeland de al eer der genoemde pensioenmigratie verantwoordelijk voor een kwart van de toename van de vergrij zing.7 Gelet op deze bevolkingsontwikkeling is het opvallend dat er in Zeeland toch nauwelijks meer ontgroening is, dan in de rest van Neder land, zeker als we bedenken dat de allochtonen in Zeeland relatief sterk ondervertegenwoordigd zijn. Uit figuur 2 blijkt dat Zeeland gelet op de ont groening in de pas loopt met de gemiddelde situ atie in Nederland. Dit is met name het gevolg van een hogere huwelijksvruchtbaarheid in een aantal niet-stedelijke gemeenten. Thissen typeert deze gemeenten als orthodox-bevindelijk." Zij wijken zowel demografisch - bijvoorbeeld qua leeftijds opbouw en echtscheidingscijfers - als wat niet- demografische aspecten betreft van andere ge meenten af. Hier staat tegenover dat al in de jaren tachtig juist de twee Walcherse steden in een CBS-publicatie worden genoemd als voorbeel den van gemeenten die al in die tijd een modern demografisch patroon vertonen. Dit patroon wordt gekenmerkt door een lage vruchtbaarheid, hoge percentages echtscheidingen en dergelijke. Kortom, over kleine afstand zijn er grote demo grafische verschillen aanwezig. Uiteraard heeft de vergrijzing, maar ook cle demografische moderni sering die zich uiteindelijk overal in de provincie voltrok, tot een daling van het geboortecijfer ge leid. De mate van demografische modernisering en het tijdstip waarop de modernisering per ge meente plaatsvond, zijn uiteraard verschillend. Het sterftecijfer, de andere component voor de natuurlijke groei, is ook door de hiervoor toege lichte vergrijzing hoger geworden. Zeeland heeft al decennia een sterftecijfer dat boven het lande lijk gemiddelde ligt. Kaartjes over vergrijzing in de 52c editie van de Bosatlas illustreren de stel ling dat de vergrijzing in Zeeland tien jaar op het Nederlands gemiddelde voorloopt.1' Voor 1999 geeft de atlas aan dat ruim 15% van cle Zeeuwse bevolking dan 65 jaar of ouder is en uit en kaart met prognoses voor 2010 blijkt dat voor Neder land een gemiddelde van 15,2% te verwachten

Zeeland | 2001 | | pagina 36