GENOOTSCHAPSVERZAMELINGEN GEÏNSPIREERD IN VEERE. RUDOLF SCHÖNBERG (1901-1944), BRUSSELS ETSER VAN MARITIEM ZEELAND Erik van der Doe 154 In 1998 kon aan de verzameling Zelandia Illustrata een aanwinst worden toegevoegd van 33 etsen van Rudolf Schönberg.' Deze Brusselse kunstenaar, die dit jaar honderd jaar geleden werd geboren, verbleef i n de jaren dertig regelmatig in Zeeland. Hij etste vooral maritieme taferelen, zowel gedetailleerde sche pen en hun tuigage als de mensen die aan en van het water leefden. Zijn werk. kenmerkt zich door een grote kunstzinnigheid. De etsen vormen een bijzondere aanvulling op de verzameling, niet alleen van wege hun topografische waarde, maar vooral omdat zij het maritieme leven in Zeeland vlak voor de Tweede Wereldoorlog op zo'n levendige en artistieke manier verbeelden. Ze tonen Schönbergs liefde voor het water, voor schepen en voor Zeeland. Afkomstig uit Brussel Rudolf (Rodolphe of Dolf) Schönherg werd gebo ren in Vorst bij Brussel op 24 maart 1901. Als zoon van een Nederlandse vader en een Duitse moeder kreeg hij de Nederlandse nationaliteit.2 Hij bezocht in Brussel de Academie voor Schone Kunsten en kreeg les van onder andere de be kende marineschilder en etser - zijn oom! - Kurt Peiser (1887-1962). Later was hij ook een leerling van de in 1914 naar Zeeland uitgeweken Antwer penaar Gerard Jacobs (1865-1958), die ook Pei ser had lesgegeven. Jacobs schilderde vooral de wijde wateren van de Scheldemonden, dikwijls in een nevelige sfeer. In Vlissingen richtte hij in 1920 de Kunstkring Het Zuiden op, die ook ex posities organiseerde. In 2000 was in het Stedelijk Museum te Vlissingen een tentoonstelling gewijd aan Gerard Jacobs en zijn leerlingen, de Jacobs- jes', waar onder andere een schilderij van Schön- berg te zien was.3 Hoewel Schönberg ook schilderijen en aquarel len heeft gemaakt, was de etsnaald zijn grootste kracht. Hij was lid van de vereniging La Gravure Originale Beige en van de Belgische Maatschap pij der Marineschilders te Brussel. Van de toon aangevende De Grafische - de Vereniging tot Be vordering der Grafische Kunst te Amsterdam - kon men niet zomaar lid worden. Na een aanvan kelijke afwijzing werd hij pas eind 1935 (als het 46ste lid) toegelaten.' Door zijn liefde voor het maritieme leven verbleef Schönberg graag in Zee land. Hij maakte ook studiereizen naar het bui tenland, onder andere naar Engeland, Frankrijk en Denemarken. Met de Belgische zeezeiler Hugo van Kuyck (1902-1975) maakte hij in 1938- 1939 een zeiltocht met het schoenerjacht Askoy naar Midden-Amerika en het Caraïbisch gebied. Gedurende de Tweede Wereldoorlog maakte Schönberg, die van joodse afkomst was, in Brus sel al vanaf 1940 deel uit van een verzetsgroep van kunstenaars en intellectuelen, later de Armée Beige des Partisans genoemd. Schönberg woonde in de Rue de la Pépinière nummer 20, vlak achter het Koninklijk Paleis. Hij was niet alleen redac teur van de verzetskranten l'Echo des Soieries en Le Brabant Wallonmaar verzorgde ook wapen en dynamiettransporten, nam deel aan sabotage acties en organiseerde stakingen. Zijn vrouw, die het verzet ook actief ondersteunde, werd in 1942 door de Duitsers opgepakt en naar Ravensbrück gevoerd, hetgeen Schönberg radicaler zal hebben gemaakt. Al vanaf 1942 werd hij door de Gestapo gevolgd, zodat hij moest onderduiken. Na ver raad werd hij op 13 mei 1944 in Ukkel opgepakt en op 21 juli, na zware martelingen, op 43-jarige leeftijd terechtgesteld op de fusilladeplaats van de Tir National in Schaarbeek en aldaar begraven. Zijn vrouw overleefde de oorlog wel, zij het dat zij ernstig getraumatiseerd terugkeerde. Pas in 1946 werd Schönbergs lot duidelijk. Zowel zijn vader als het Rode Kruis hebben pogingen ge daan hem te vinden, maar deze waren lang zon der succes, omdat hij alleen onder zijn verzets- naam Maurice Etienne Thonard bekend was. Bij de voorbereiding van de uitgave van een oeuvre- catalogus na de oorlog was het nog altijd onzeker wat er met hem was gebeurd. In 1949 werden hem postuum het Ridderkruis in de Orde van Leopold ii met palm, het Oorlogskruis 1940 met palm, de Verzetsmedaille en de Oorlogsherinne ringsmedaille toegekend vanwege het volgende: 'membre de l'Armée Beige des Partisans, actif et dévoué; réalisa a l'entière satisfaction de ses chefs toutes les missions qui lui furent confiées, aussi dangereuses fussent-elles.'5 De kleine Schönberg

Zeeland | 2001 | | pagina 40