1 DOLF SCHÖNBERG 155 1,63 nieter lang) werd omschreven als een be scheiden en sympathiek, zelfs enigszins terugge trokken man, eenzelfde indruk die hij op de van hem bekende foto's maakt." In de Encyclopedie van Zeeland is een lemma can Schönberg gewijd.7 En hoewel hij ook in de oornaamste overzichtswerken wel wordt ge roemd, is de informatie hoofdzakelijk beperkt tot liet feit dat hij in Brussel is geboren, veel in Zee mt! verbleef, omgekomen is tijdens de oorlog en ooral schepen etste." In 1947 schreef de Rotter- lamse kunstcriticus Pieter Koomen dat hoewel bij herhaling in Holland tentoongesteld, toch zijn verblijf buitenlands de oorzaak ervan was), dat zijn voortreffelijk geteekende, tot een evoelige wisselwerking van delicaat gescha terde witten en zwarten gebeten en veelal bui tengewoon goed gedrukte etsen en drogenaald- gra vuren hier niet de bekendheid hebben gekregen, welke haar toekomt.'9 Een reden te meer om enige aandacht aan Schönberg en zijn werk te besteden, want deze boeiende kunste naar had ook voor Zeeland betekenis en hij ver dient meer dan de erg summiere alinea's in kunstboeken die men steeds van elkaar over schreef. De aanwinst uit 1998 heeft dan eindelijk geleid tot enige uitbreiding van hetgeen over Schönberg bekend was. Verblijf in Vee re Rudolf Schönberg kwam, zoals gezegd, vaak naar Zeeland. Ilij was ook een verwoed zeiler. Van 1927-1940 kwam hij 's zomers vooral in Veere en logeerde dan in het pension 'De Garnaal' van Hein en Jo Verlinde op de Markt, waar meer kun stenaars verbleven. Hij was zeer bevriend met het echtpaar Verlinde-Geschiere. Voor hen heeft hij zelfs aparte nieuwjaarswensen geëtst. Zo nu en dan schonk hij hun zijn etsen, die hij dan van een opdracht voorzag. Hij heeft ook twee portret en van de met uitbundige snor en baard ge- ooide oud-visser Hein Verlinde gemaakt en ook lo heeft in haar klederdracht regelmatig model gestaan voor afbeeldingen van Zeeuwse vrou wen. De vele prenten van Veere getuigen van zijn jarenlange aangename verblijven daar. Ook Schönbergs vader, die in het verzekeringswezen werkzaam was, kwam regelmatig met zijn (enige) zoon mee naar Zeeland. In 1937 trouwde Rudolf Schönberg in Brussel met de Middelburgse, en naar Veere verhuisde, architectendochter en vio liste Maria Cornelia (Rie) Goethals (1911—19899- Het was Schönbergs tweede huwelijk, eerder was hij getrouwd met, en in 1934 weer gescheiden van, de Francaise Andrée Nihoul.10 Schönberg was zeker niet de enige kunstenaar in Veere. In het Interbellum was er een bloeiend cultuurleven op Walcheren. Niet alleen in Dont- Afb.l. Rudolf Schönberg. Foto circa 1935. Particulier bezit H. Heimans. burg, waar vele kunstenaars werden aangetrok ken door een rijke clientèle en 'het Zeeuwse licht', en in Vlissingen, waar in de jaren twintig en dertig de Kunstkring Het Zuiden het Schelde- luminisme kleur gaf, maar ook in Veere verzamel den zich schilders en grafici. Naast de 'varende schilders' en de 'zomergasten' woonde een aantal van hen er in die tijd ook, zoals Lucie van Dam van Isselt, Wilhelm F.A.I. Vaarzon Morel, Johan nes ten Klooster. Jan Heyse, Walter Vaes, Dirk Jan Koets en Karei van Veen. Tal van vooraanstaande Belgische marineschil ders verbleven vlak voor en na de Eerste Wereld oorlog in Veere. Bekend is dat Isidoor Opsomer, die met zijn hoogaars vaak koers zette naar Zee land, en Edgarcl Tytgat, van wie een reeks aqua rellen van de Zeeuwse stromen bestaat, er graag kwamen. Maar ook andere (maritieme) kunste naars - het waren er vele tientallen - streken in deze tijd, al dan niet met een zeilboot, voor kor tere of langere tijd in Veere neer, zowel Vla mingen, zoals Henri Cassiers, Maurice Seghers en Alphons van Dijck, als Nederlanders, onder wie Willem Bastiaan Tholen, Willem van Dort sr., Louis Bron en Paul Arntzenius. Veere werd even eens bezocht door Britse etsers, zoals Arthur Bris coe en Martin Hardie, en ook door Franse gra veurs." Slechts weinigen hadden echter de technische belangstelling voor de schepen, die

Zeeland | 2001 | | pagina 41