158 RUDOLF SCI IÖNBERG Afb.4. Hoogaars voor de Kampveerse Toren. Ets en droge naald r. Schönberg. za, coll. kzc.w, Zei. 111. Aanw. 1998/15-10, vulde hij in 1921-1922 als seiner bij de marine. Van mei tot juli 1922 is hij ook naar West-Indië geweest. Al bij zijn inschrijving op twintigjarige leeftijd gaf hij als beroep 'kunstschilder' op.-" Behalve de houten platbodems in Zeeland, et ste Schönberg grote zeil- en stoomschepen in Schiedam en in Rotterdam (waar familie van hem woonde en waar hij veel kwam). Maar ook van de Belgische kust (Oostende, Zeebrugge) zijn er afbeeldingen met schepen en werven, terwijl er van zijn buitenlandse reizen eveneens tastbare (maritieme) herinneringen over zijn: Engeland (Rye, Margate, Rochester, Tollesbury), Guernsey, Denemarken (Söby, Svendborg), Panama en Mar tinique. Hij portretteerde ook mensen uit Midclen- Amerika. Verder maakte hij diverse etsen van ge zichten in de stad Brussel. Daarnaast heeft hij ongeveer veertig maal gele genheidsdrukwerk gemaakt, zoals uitnodigingen voor tentoonstellingen (onder andere voor Kunst handel Ad. Donker te Rotterdam en diverse Brus selse galerieën), nieuwjaarskaarten (zowel voor zichzelf, als voor zijn vader en ook speciaal voor Jo en Hein Verlinde) en enige ex-librissen. Ook dit drukwerk was vooral maritiem van aard, vaak met Veere als onderwerp. Eenmaal ondertekende hij een nieuwjaarskaart, waarop een scheepsmo del en een viool zijn te zien, met de roepnamen van hem en zijn vrouw: 'Oprechte wensen voor 1938 van Rie Dolf Schönberg.' Zijn werk getoond In Nederland zijn niet veel etsen van Schönberg in openbaar bezit, in particulier eigendom des te meer. Het Nederlands Scheepvaartmuseum te Amsterdam bezit er negen en het Zeeuws Mu seum heeft er zes.21 De door het Zeeuws Genoot schap verworven etsen zijn als 'herdrukken' af komstig uit de verzameling van de afdeling Chalcografie van de Koninklijke Bibliotheek Al- bert i te Brussel, waar zijn etsplaten worden be waard. Op verzoek zijn deze nogmaals afgedrukt (en voorzien van een droogstempel 'Bibliothecae Chalcographia Regiae Belg i' in de moetrand ter onderscheid van de 'originelen'). De afdeling Chalcografie werd in 1932 ondergebracht bij de Koninklijke Bibliotheek en beheert etsplaten van vooral Belgische kunstenaars. De basis voor deze verzameling werd al in de achttiende eeuw ge legd. Door aankopen en schenkingen is deze thans uitgegroeid tot circa 6.200. In totaal be schikt zij over ongeveer 175 platen van Schön berg, het grootste deel van zijn grafische werk, en nagenoeg al zijn Zeeuwse etsplaten zijn be waard gebleven. Schönberg verkocht zelf in 1936 de plaat van zijn ets 'Gezicht op de Vlaamse ban ken' en in 1939 de serie van zeven platen 'Wer ken van de Noord-Zuid-verbinding te Brussel'. Van de verkoop van afdrukken zou Schönberg gedurende tien jaar tien procent van de op-

Zeeland | 2001 | | pagina 44