126 HET ZEEUWS EIGENE Afb.3. Het imago van Zeeland in het buitenland: reclameborden in Reims. Zeeuwse mosselen worden verbonden met de Zeelandbrug, Coll. Zeeuws Documentatiecentrum. Foto Wirn Helm. dialect en natuurlijk Bl0f. Aan popfestivals is in Zeeland evenmin gebrek. Mosselrock in Yerseke vindt dan wel plaats op Zeeuwse bodem, maar ontvangt bands uit heel Nederland. En het jaar lijkse popconcours De Zeeuwse Belofte zoekt slechts naar Zeeuws talent, niet naar het Zeeuws eigene, in de popmuziek. Voor veel rockbands van Zeeuwse bodem speelt het Zeeuws-zijn in hun muziek geen speciale rol. Van de Bevelanclse rockgroep Surrender kan dit niet gezegd worden. Zij zingen in Zuid-Beve- lands dialect en in hun teksten roepen zij een soort plattelandsidentiteit op1", wat allemaal sterk doet denken aan de Achterhoekse rockgroep Normaal. Van het dialect bedienen zich ook lied jeszangers als Engel Reinhoudt en Peter Diele- man. Zij maken deel uit van een stroming streek- taalmuziek, die eind jaren tachtig in Nederland sterk in opkomst is. Deze muzikanten laten op de regionale omroepen van zich horen, ook Omroep Zeeland brengt hun muziek. Nostalgie voert de boventoon in de liedjes. Het moderniseringspro ces in de samenleving, de snelheid waarmee dat om zich heen grijpt, en het identiteitsverlies dat daarmee gepaard gaat, doet de zangers terug ver langen naar vroeger.2" In 'Ons Zêêuwse land' be zingt Engel Reinhoudt de kronkelweggetjes, de boerenhofjes, de doornhagen, een klapbank, de welen, de dijken en de duinen van het oude Zeeuwse land: 't Is allemachtig mooi, mensen komt en ziet'r, Nog móóier eit 'ewist, dl is vee m de mieter.21 Wie het heeft over muziek van Zeeuwse bodem in de jaren negentig kan niet om Blof heen. Bij het grote publiek heeft Blof een gevoelige snaar geraakt. De muziek is toegankelijk, evenals de bandleden. 'Die jongens zijn van ons.' Hun suc ces is een stuk Zeeuwse trots, dat appelleert aan een 'wij-gevoel'. Het bindt mensen aan Zeeland. Van verschillende kanten wordt Blof ingezet om het imago van Zeeland op te vijzelen. Op ver zoek van het provinciebestuur vertegenwoordigt de groep in 1998 Zeeland bij de herdenking van de Vrede van Munster in Den Haag. Voor de ge legenheid was een speciaal lied gemaakt op basis van de Zeeuwse wapenspreuk Luctor et Emergo: 'Boven'.22 In hetzelfde jaar brengt het toeristisch bedrijfsleven in Zeeland op initiatief van het Bu reau voor Toerisme 25.000 bijeen voor een vi deoclip van de single 'Aan de kust'. Met veel Zeeuwse taferelen 'een prachtig staaltje van Zee- land-promotie', aldus de initiatiefnemer.23

Zeeland | 2001 | | pagina 8