NATUURBEHEER, EEN VORM VAN LANDBOUW? DE ZEEUWSE NATUUR IN DE JAREN NEGENTIG 141 Ad Beenhakker 'Natuurbeheer is een vorm van landbouw, alleen verbouwen we een ander produkt'Op het eerste ge zicht lijkt dit een uitspraak van een hedendaagse moderne hoer die op natuurbeheer is overgestaptDat is echter niet zo. Deze stelling werd zo'n 25 jaar geleden al geponeerd door ir. Jan Willem van Rijn van Alkemade, indertijd inspecteur voor Zuicl-Holland en Zeeland van Natuurmonumenten. Op dat mo ment: waren de natuurbeschermers nog helemaal niet aan het 'verbouwen'Ze probeerden alleen maar natuurgebieden van de ondergang te redden. Momenteel kunnen we constateren dat Van Rijn van Al kemade een vooruitziende blik heeft gehad. Moderne natuurbeheerders verbouwen natuur. Wat is er de laatste jaren zo veranderd Een gouden tijd De jaren negentig zijn een gouden tijd geweest voor de natuurbescherming. Het besef dat de in Nederland aanwezige natuur actieve bescherming behoeft, was nu gemeengoed geworden. Geen enkele politieke partij kon zich nog veroorloven de noodzaak van natuurbescherming in twijfel te trekken. Gedurende de voorafgaande decennia waren verscheidene beleidsmiddelen ontwikkeld, die nu ten volle konden worden ingezet. Daar door kon aan de bestaande natuurwaarden vol doende bescherming worden geboden. Vooral van belang is hierbij de Natuurbeschermingswet, die aangeeft dat in gebieden die onder de wer king van de wet zijn gebracht, ingrepen slechts mogen plaatsvinden als ze niet tot vermindering van de natuurwaarden leiden. In Zeeland zijn in middels de voornaamste schorren- en slikkenge- bieden in en rondom de Oosterschelde, maar ook de duinen en het Verdronken Land van Saef- tinghe als beschermd natuurgebied (nb-wetgebied in het jargon) aangewezen. Verscheidene natuurgebieden in Zeeland vallen ook onder internationale conventies, waarbij de Nederlandse staat zich heeft verplicht de natuur waarden te beschermen en eventuele nadelige in grepen te compenseren. Voor een groot deel overlappen zij de nb-wetgebieden. Tot de Vogel- richtlijngebieden (dat zijn gebieden die van groot belang zijn voor bepaalde soorten vogels) beho ren bijvoorbeeld de Oosterschelde, het Veerse Meer, de Grevelingen, de Voordelta, de platen en slikken in de Westerschelde en de Yersekse en Kapelse Moer. Grotendeels dezelfde gebieden hebben de status van Wetlandgebied. Het is duidelijk dat het hier vooral gaat om het geven van een bepaalde juridische status aan ge bieden die al in handen van de overheid of een natuurbeschermingsorganisatie zijn. Daarnaast is echter het veiligstellen van nog niet aangekochte natuurgebieden van belang. In het (nationale) Natuurbeleidsplan is vastgelegd dat de provincies zelf moeten aanwijzen welke gebieden voor aan koop als natuurgebied in aanmerking komen. Deze aanwijzing is in Zeeland zeer vlot en zon der hooglopende discussies verlopen, waardoor zo'n achtduizend hectare binnendijks gebied be grensd is. Daardoor is het ook mogelijk geweest om snel te starten met een actieve grondverwer ving, waarbij zoveel mogelijk wordt aangesloten bij landinrichtingsprojecten. Op deze manier zijn in de laatste jaren belangrijke natuurgebieden vei liggesteld. onder meer De Blikken bij Groede en het Stinkgat in de Van Haaftenpolder op Tholen. Helaas werd de ruilverkaveling Aardenburg afge stemd, waardoor de veiligstelling van de waarde volle Aardenburg.se stadswallen stagnatie onder vindt. Al deze activiteiten moeten leiden tot de reali satie van de Ecologische Hoofdstructuur (ehs), die alle belangrijke natuurgebieden in Nederland in onderlinge samenhang moet beschermen. Dit lijkt op zichzelf aardig te lukken. Een van de ba sisprincipes van de ehs is echter dat de natuurge bieden zodanig met elkaar verbonden moeten zijn, dat onderlinge uitwisseling van planten en dieren mogelijk is. Waar sprake is van versnippe ring moeten ecologische verbindingszones wor den aangelegd. De totstandkoming van dergelijke zones, die dwars door verstedelijkte en agrarische gebieden moeten worden aangelegd, stuit echter - ook in Zeeland - op problemen. Landelijk wil men dit vraagstuk nu grootschaliger aanpakken. In de rijksnota Natuur voor mensen, mensen voor natuur (waarover straks meer) wordt het idee ge lanceerd van een 'natte as' die dwars door Neder land de delta met het Lauwersmeer moet gaan verbinden. Van natuurbescherming naar 'natuurbouw' De natuurbescherming heeft in de ruim honderd

Zeeland | 2001 | | pagina 23