Figuur 8. Arcadische rust nabij de Doniburgse watergang. ZA, coll. KZGW, z.i. 2698. Over de tuin in de negentiende eeuw zijn nauwelijks gegevens te vinden. Op de kadastrale kaart van Middelburg van 1822 is aangegeven dat de tuin verkleind was: er waren geen tuindelen meer aan de overkant van de Domburgse Watergang en de uitstulping aan de noordzijde was ook verdwenen. De grens aan die zijde liep ongeveer op de plaats van de achterkant van de huizen aan het huidige Park de Griffioen. In de bocht aan de singel was een koetshuis gebouwd. In de tuin stond een kas. Dat blijkt uit een adver tentie in de Middelburgsche Courantwaarin 'oranjerie en warme kasgewassen, waaronder vele exemplaren van meer dan gewone grootte en omvang' te koop werden aangeboden.27 De tuin had vermoedelijk enkele kenmerken van de landschapsstijl: gebogen lanen, een vergezicht over de weiden, in ieder geval een doorkijkje naar de stad en exotische planten. In de huidige vijver aan het Park de Griffioen is nog steeds de vorm van 1822 te herkennen. Intermezzo: Ewoud van Vredenbruch Uit enige gegevens blijkt dat Ewoud van Vredenburch een tijd eigenaar van De Griffioen is geweest.28 Van Vredenburch was van 1826 tot 1853 gouverneur (commissaris van de van de koning) van Zeeland. Tijdens de Belgische Opstand bekleedde hij zijn ambt met waardigheid, in het bijzonder toen de grenzen van Zeeuws- Vlaanderen werden bedreigd. Hij was een door zijn 'hoffelijkheid, welwillendheid en rechtschapenheid in hoog aanzien staande Gouverneur', 's Zomers woonde hij in De Griffioen en in 1851 vierde hij er zijn 25-jarig ambtsjubileum. Na de inwerkingtreding van de Provinciale Wet voelde hij zich in de 'moderne tijd' niet meer zo thuis. Op zijn verzoek werd hem eervol ontslag verleend. Maria Pous en Adriaan Tak Pieter Pous en Suzanna Petronella de Fremery hadden een dochter, Maria. Zij trouwde met de predikant Koolhaas en na diens overlijden met Adriaan Tak, predikant te Engelen in Noord- Brabant. De vader van Adriaan was ambachtsheer van Poortvliet en na diens overlijden werd Adriaan ambachtsheer. Hij noemde zich sindsdien 18 De buitenplaats De Griffioen

Zeeland | 2002 | | pagina 19