Tak van Poortvliet. De zoon van Adriaan en Maria, Johan Pieter Roetert, kreeg zijn opvoeding 's winters in de stad Middelburg en 's zomers op de buitenplaats De Griffioen.29 De buitenplaats bleef tot 1919 in het bezit van de familie - eerst van een ongehuwde dochter van het echtpaar. Deze dochter kon niet rekenen. De heer A.F. Baljeu vertelde in de Seniorenkrant dat zijn grootvader tuinbaas bij haar was. Hij had van zijn vader gehoord dat, toen deze nog een schooljongen was, zich het volgende voorval had voorgedaan. 'De juffrouw - pseudo-douairière - had rekenles gehad van een gouvernante, maar een rekening optellen was toch te veel voor haar. Mijn vader - hoewel nooit schoolles gehad - kon dat wel, dus: "Tuinbaas, kijk jij eens naar de rekening van de smid." Deze - een linke jongen - had buiten de waard (in dit geval mijn vader) gerekend en schreef de datum dat hij had gewerkt bij hetgeen hij te vorderen had. Deze oplichterij nam de juffrouw niet en de smid had een goede klant verspeeld. Hij was woedend op vader. Zo gebeurde het dat op een gegeven moment de smid in de moestuin kwam met een grote voorhamer om vader de hersens in te slaan. Nou, dat kan je ook maar eenmaal gebeuren. Hij liep zo hard hij kon naar de tuinmanswoning en kwam terug met zijn jachtgeweer en toen ging de smid er vandoor.'30 De volgende eigenaar was neef Adriaan Tak van Poortvliet. Eduard Berdenis van Berlekom De Griffioen werd vervolgens gekocht door Eduard Berdenis van Berlekom. Hij was onder scheiden met onder andere de gesp van Atjeh en benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. Op 1 januari 1919 ging als luitenant kolonel van de mariniers met pensioen. Hij kocht toen De Griffioen en werd voorzitter van de pad vindersbeweging in Middelburg en tevens erelid van de sociëteit St. Joris in Middelburg. Op 16 november 1932 overleed hij.31 De buitenplaats was toen al verkocht aan A.F. de Paauw. Augustinus Franciscus, op 11 augustus 1879 geboren in Oost- en West-Souburg, kwam op veertienjarige leeftijd naar Middelburg. Hij werd ingeschreven als stenograaf. In 1901 vertrok hij naar Londen en in 1918 kwam hij gehuwd met Frederka Carolina Geldof, uit welk huwelijk een dochter en zes zonen geboren waren, terug in Middelburg. Hij had toen al verscheidene beroepen uitgeoefend zoals administrateur en koopman en stond uiteindelijk te boek als uitgever. Hij had verscheidene internationale contacten, in het bijzonder in Engeland en België. Het gezin vestigde zich in 1925 op het Hofplein E ld. In 1927 verhuisde de familie naar Seissingel R 239, De Griffioen. Augustinus Franciscus overleed op 23 november 1931 in Oostende. Zijn weduwe bleef nog bijna een jaar in De Griffioen wonen, waarna zij naar België vertrok. Het huis werd verkocht aan de gemeente.32 Gemeente Middelburg Bij raadsbesluit van 20 juli 1932 went 'de buiten plaats "De Griffioen" bestaande uit heerenhuis, tuinmanswoning met koetshuis, kweekerij met kassen, tuingrond, bosch, koepel en vijver aan den Seissingel ter grootte van 1.92.97 H.A.' aangekocht. De koopsom bedroeg 25.600. Het woonhuis werd met tuin en koepel voor 1.400 per jaar verhuurd, eerst aan mevrouw J.H.R.A. Piera-Rikkert, later aan W.A. van de Ende. Een aantal gronden behorende bij de aankoop, werden in 1934-1935 verkocht.33 In de meidagen van 1940 werd het huis beschadigd, maar niet onherstelbaar. Het verslag van B en W vermeldt dat 'de oorlogsschade aan ruiten werd hersteld, houtwerk van kozijnen, ramen en blinden hersteld en de gevels geschilderd'. De gemeenteadministratie werd na de brand van het stadhuis tijdelijk ondergebracht in De Griffioen. 'In de Griffioen was de ruimte uiteraard niet ideaal, gewerkt werd in enkele, vooral kleinere kamers, zonder materieel, met één telefoon voor het gehele gebouw. Met een neventoestel op deze telefoon, wat blanco papier en enveloppen, vloeipapier e.d., aangeschaft in den eenig overgebleven boekwinkel, werd de kantoorinrichting aangevuld.'34 In de theekoepel werden drie huwelijken gesloten, van de echtparen A. Petermeyer - C.P. Vermeulen, L. Francois - J.P. Bostelaar en J.P. Kesteloo - M. Franchimont. Van andere huwelijksvoltrekkingen werd afgezien, omdat de koepel al zo vervallen was dat men bang was door de vloer te zakken. Diaconie van de Nederduitsch Hervormde Gemeente 'Op maandag 5 januari 1942, des av. te 7 uur' vergaderde de diaconie van de Nederduitsch Hervormde Gemeente in de bestuurskamer van de Bogaardzaal. Voorzitter was de heer L. van De buitenplaats De Griffioen 19

Zeeland | 2002 | | pagina 20