Figuur 10. Dakbeslag op de theekoepel; na restauratie. Foto; Jaap van Wallenburg. Ornamenten tegen een monumentale schoorsteen werden weggestoken, vensterbanken werden kapotgemaakt, terwijl er ook ruiten werden ingegooid, vooral van het theehuisje, een mooie prooi voor 'schutters'. Er werd voor tonnen schade aangericht. Op 12 oktober 1983 verkocht Vliedberg Vast Goed B.v. het huis aan de heer J. Wattel, directeur van Middelburgse Aannemerscombinatie, maco b.v., die het complex dezelfde dag nog doorverkocht aan de Stichting Bedrijfspensioenfonds voor het Schildersbedrijf. In opdracht van deze stichting zou maco b.v. appartementen gaan bouwen. Daarvoor moest de aanbouw achter De Griffioen gesloopt worden. Dat was voor een deel al door 'ondeskundigen' gebeurd en maco nam de afwerking voor zijn rekening. Voordat met de nieuwbouw begonnen kon worden, moesten nog de nodige procedures worden doorlopen bij de Raad van State: de omwonenden hadden bezwaren aangetekend tegen de hoogte van het nieuw te bouwen gedeelte.38 Restauratie ln 1984 kon door maco b.v. begonnen worden met de restauratie en de bouw van apparte menten. Het voorste, historische gedeelte kreeg een kantoorbestemming, terwijl de appartementen bedoeld waren voor bewoning. Het werd, aldus de pzc in 1986, een 'lusthof. Op de begane grond van het oude huis kwamen de directiekantoren en op de eerste verdieping ruime werkkamers en een spreekkamer. De voormalige buitenplaats De Griffioen staat er thans weer in volle glorie bij. Eigenaar is azl te Heerlen. De appartementen worden vooral door ouderen, maar soms ook door jongeren, gehuurd. Het eigenlijke buiten is verhuurd aan drv, accountants en belastingadviseurs. Het ziet ernaar uit dat het complex weer voorjaren een sieraad voor de stad zal zijn. Figuur 11 Effecten van de verwaarlozing vanaf 1980. Collectie Jacobse. Noten 1 Literatuur over buitenplaatsen: M. Smallegange, Cronyk van Zeeland. Middelburg 1696; Encyclopedie van Zeeland, deel i. Lemma buitenplaatsen; Bosch en Slabbers (ed.), De buitenplaatsen van de Manteling. Een studie naar verleden, heden en bouwstenen voor de toekomst van de buitenplaatsen en landgoederen in de gemeente Domburg. Gapinge 1996; M. van den Broeke, Jan Arends. Buitenplaatsen op Walcheren. Aanhangsel: Leven en werken van Jan Arends, 1738-1804. Alphen aan den Rijn 2001H.W.M. van der Wijck, Het Arkadisch Walcheren, getekend door Jan Arends, 1770-1790. Alphen aan den Rijn 2001; D. Westendorp-Frikkee, A.J. van der Horst en J.W. Jongepier, De tuinen en landschappen van Zeeland. Alphen aan den Rijn 1989; 'Verslag van de lezing over de buitenplaatsen op Walcheren door Mw. I.H. Vogel-Wessels Boer'. De LVefe april (2000) 40-45. 22 De buitenplaats De Griffioen

Zeeland | 2002 | | pagina 23