De laatste, maar zeker niet de minste doelstelling van het onderzoek die hier genoemd kan worden, is het verwerven van kennis waardoor via gericht beheer een bijdrage geleverd kan worden aan het behoud van de insectenfauna. Een aantal insectensoorten kan zonder meer beschouwd worden als bedreigde diersoort. Van wilde bijen wordt zelfs verondersteld dat ze in Nederland sterker bedreigd zijn dan enig andere diergroep. Het is gebruikelijk het belang van insecten te illustreren aan de hand van de achteruitgang van dieren als de grauwe klauwier en de steenuil, veroorzaakt door het verdwijnen van grote insecten. Het feit dat insecten aan de basis van de voedselketen staan, waardoor zij essentieel zijn voor een gezonde en complete levens gemeenschap, is weliswaar juist, maar insecten hebben, net als vogels of zoogdieren, een op zichzelf staande waarde. Ik heb nog nooit iemand ontmoet die niet warm liep voor de prachtige vormen en kleuren van een onder de binoculair geplaatste boorvlieg. Het kan bovendien toch niet zo zijn dat alleen de grootte of - erger nog - onze eigen wispelturige smaak en voorkeur bepalen welke dieren wel of niet het beschermen waard zijn? Trouwens, hoe lang is het geleden dat dieren als de visotter en de zeehond uitsluitend als schadelijke, 'enge' beesten beschouwd werden? Methoden en resultaten Het grootste deel van de inventarisaties is uitge voerd door middel van schepnetvangsten, maar in enkele terreinen is ook met een zogenaamde 'malaiseval' gewerkt. Dat is een vangtent waarin (bij voorkeur een heel vangseizoen lang) alle passerende insecten worden gevangen, zodat een zeer uitgebreid, maar sterk lokaal bepaald monster wordt verkregen. De meeste gegevens zijn verzameld in de reservaten die beheerd worden door Het Zeeuwse Landschap, maar er zijn ook veel gegevens verzameld in andere gebieden. Door enkele mensen zijn gegevens geleverd zonder dat zij formeel deelnamen aan het project. Mede daaraan is het te danken dat - althans voor de onderzochte families - een redelijk compleet beeld van de Zeeuwse vliegenfauna kon worden gevormd. Het onderstaande overzicht geeft een uitgebreide toelichting op tabel 1Daarbij wordt speciaal aandacht besteed aan de betekenis die Zeeland heeft voor (vertegenwoordigers van) een soortengroep. Wapenvliegen (Stratiomyidae) en Solvidae Wapenvliegen danken hun naam aan de vorm van het achterlijf, die overeenkomt met de vorm van een wapenschildje. Deze vormovereenkomst is zo sterk dat vrijwel alle soorten wapenvliegen op het eerste gezicht als zodanig te herkennen- zijn. Het is gebruikelijk om wapenvliegen en Solvidae samen te nemen, niet alleen op grond van hun nauwe verwantschap, maar ook omdat de zeer kleine groep van de Solvidae (in Nederland slechts twee vertegenwoordigers, waarvan een zeldzaam) een vergelijkbare biologie heeft. W' Figuur 1. De wapenvlieg Nemotelus uliginosus heeft een voorkeur voor brakke gebieden, zoals kreken, welen en inlagen. rJ/ 5^3^" - Veel larven van wapenvliegen zijn waterbewoners. Van een aantal soorten leeft de larve bij voorkeur in brakke wateren. In Nederland vormt het deltagebied daarbij het belangrijkste bolwerk. Het gaat om enkele soorten van het geslacht Nemotelus, namelijk Nemotelus uliginosus, Nemotelus notatus en Nemotelus pantherinus. Vooral de twee eerstgenoemde soorten zijn karakteristiek voor brakke binnendijkse wateren 26 Vliegen in soorten en maten

Zeeland | 2002 | | pagina 27