als kreken, welen en inlagen. Ook buitendijks worden ze soms massaal aangetroffen. Een andere soort die in Zeeland veel is te vinden, is Sargus cuprarius, een fraaie, koperachtig glanzende soort met een langgerekt achterlijf en een opvallende zwarte vleugelvlek. De larven leven in de strooisellaag van bossen en struwelen, wat zeker geen bij uitstek Zeeuws biotoop lijkt. Toch komt deze soort in Zeeland veel voor, terwijl zij elders in Nederland vrijwel uitgestorven is. Er is ook een groep wapenvliegen waarvan de verspreiding in Zuid-Nederland zijn noordgrens bereikt. Deze soorten worden behalve in Zuid-Limburg ook in Zeeland aangetroffen. Het gaat om de soorten Chorisops nagatomi, Oxycera rara en Oxycera morisii. Waarschijnlijk kan hetzelfde gezegd worden over de grote, fraai donkerbruin gekleurde Stratiomys longicornis, waarvan relatief veel Zeeuwse vindplaatsen bekend zijn. Roofvliegen (Asilidae) en blaaskopvliegen (Conopidae) Uit Zeeland zijn dertien soorten roofvliegen bekend, ongeveer een derde van de Nederlandse soorten. Veel roofvliegen zijn bewoners van bos en heide op zandgrond. Een deel van de Zeeuwse soorten is mede daardoor beperkt tot het zuidelijke deel van (Oost-)Zeeuws-Vlaanderen. Roofvliegen zijn jagers die hun vliegende prooi tijdens de vlucht bemachtigen. Ze behoren tot de grootste en fraaiste vliegen van onze fauna. In Zeeland is het aantal voorkomende soorten relatief klein. In de polders komen geen echt karakteristieke soorten voor. Wel zijn er twee soorten typerend voor de duinen, te weten Dysmachus trigonus en Philonicus albiceps. Beide soorten zijn in de Zeeuwse duingebieden rijkelijk vertegenwoordigd, ook in kleine duincomplexen als de Banjaard en de Kaloot. Qua uiterlijk en gedrag doen blaaskopvliegen voor de argeloze wandelaar eerder aan wespen dan aan vliegen denken. Toch bezitten ze maar één paar vleugels, wat kenmerkend is voor vliegen. Blaaskopvliegen parasiteren in de nesten van hommels, wespen en bijen. Er zijn soorten die in de nesten doordringen om daar hun eitjes te leggen, maar er zijn ook soorten die hun ei op de gastheer leggen door deze tijdens de vlucht te enteren. Ongeveer de helft van de Nederlandse blaaskop vliegen komt in Zeeland voor. Er zijn geen soorten die opvallend veel aangetroffen worden. De rijkste gebieden voor deze groep vormen - net als voor de roofvliegen - de duinen en de zandgronden in de Zeeuws-Vlaamse grensstreek. Dazen (Tabanidae) Dazen, in dialect brimsten, steekvliegen of paardenvliegen genoemd, zijn berucht om hun pijnlijke beet, die vaak een enorme zwelling veroorzaakt. Veel dazensoorten vallen vast houdend mensen aan. Het gaat hierbij overigens niet om agressie, maar net als bijvoorbeeld bij muggen, om het aftappen van bloed, dat zij niet nodig hebben voor hun eigen energiehuis houding, maar uitsluitend voor de voortplanting. Het zijn dan ook alleen de dazenvrouwtjes die steken. Figuur 2. Alle illustraties Adri Karman; copyright Het Zeeuwse Landschap. De Kweldergifoogdaas komt in Nederland uitsluitend voor op de Zeeuwse schorren. Zeeland is een dazenprovincie bij uitstek. Naast een aantal bekende, algemeen verbreide dazen, als de gewone regendaas (Haematopota pluvialis), de goudoogdaas (Chrysops relictus) en de grijze runderdaas (Tabanus autumnalis), komt een aantal zeldzame, op zoute gebieden gespecialiseerde soorten voor. Beperkt tot schorrencomplexen en hun directe omgeving is de kweldergifoogdaas (Atylotus latistriatus), Vliegen in soorten en maten 27

Zeeland | 2002 | | pagina 28