f) L" Geschiedschrijving in Zeeland (1) yNSEBIBüor//, De geschiedenis rukt op in Zeeland. Net als in de rest van Nederland is in de afgelopen decennia de belangstelling voor het verleden van eigen dorp, stad en streek enorm toegenomen. Archieven worden overspoeld met mensen die genealogisch onderzoek plegen of op zoek zijn naar historische wetenswaardigheden rondom hun geboortegrond of woonplaats. Boekenkasten, boekhandels en bibliotheken vullen zich in razend tempo met nieuwe publicaties over het 'heem'. Er is op provinciaal niveau een infrastructuur tot stand gekomen voor mensen die zich met geschiedbeoefening bezighouden. Binnen het caleidoscopisch geheel dat de geschiedschrijving in Zeeland nu vormt, heeft zich nóg een opmerkelijke ontwikkeling voorgedaan. In de laatste tien jaar waren aspecten uit het verleden van Zeeland steeds vaker onderwerp van weten schappelijke historische studie. Aan Nederlandse universiteiten werd een toenemend aantal proefschriften met een Zeeuws onderwerp verdedigd. Populair-wetenschappelijke uitgaven mochten zich in een grote belangstelling verheugen. De Werkgroep Historie en Archeo logie van het Zeeuws Genootschap en de Stichting Regionale Geschiedbeoefening Zeeland stelden in 1999 de Jacob Catsprijs voor Zeeuwse geschiedbeoefening in en publiceerden als spiegelbeeld een geactualiseerde Lijst van leemten in het historisch onderzoek over Zeeland. Veel is er al onderzocht, nog veel meer is er waarop onderzoekers in de toekomst hun pijlen kunnen richten. Maar hoe staat het nu werkelijk met de geschied schrijving in Zeeland? Er mag dan een imposant aanbod van historische publicaties zijn, en de vraag ernaar is wellicht nog groter, maar hoe staat het met de inhoud van het gebodene? Vanuit welke invalshoeken benadert men het verleden? Welke methoden gebruikt men bij het historisch onderzoek? Hoe verhoudt het populair-wetenschappelijke genre zich tot wetenschappelijk onderzoek dat fundamenteel op vernieuwing van inzichten is gericht. Welke onderwerpen moeten nodig bij de kop worden gepakt? Welke regio of welk tijdvak is tot op heden onderbelicht gebleven? Vragen, waarover in de komende nummers van Zeeland vier historisch onderzoekers, op uitnodiging van de redactie, hun licht zullen laten schijnen. Vier mensen uit het veld, met hun eigen visie, inzichten en werkwijze. In dit nummer doet Adrie de Kraker de aftrap met een pleidooi voor de kwantitatief- comparatieve geschiedschrijving. De redactie BEW. EX. Inleiding

Zeeland | 2002 | | pagina 2