Figuur 2. Litho van de gravure van Sadder. ZA, coll. KZGW. Z.1.11-1358. Ay.l.-. Rume Lij Let Dorp Baarland, A° 1606. Een prent vol raadsels Nu we de herkomst van de prent hebben ontdekt, blijft nog de vraag wat hij eigenlijk voorstelt. Het opschrift luidt: 'A. Vestigij d'Antichita presso a Barlant, villagio celebre dell' lsola Suijdbevelant, nel' Contado di Selanda. B. monticelli di terra adgesti per mano et industria d'huomini nelle cime di quale si saluono gl'Armenti, soprgiunti da qualche inuopina alluuione, per argini rotti ad accessione straordinaria della marina allangandosi facilmente per la sua bassezza tutta quel'paese. Marco Sadeler excudit. 49.' In vertaling: 'A. Resten van de Oudheid bij Baarland, een beroemd dorp op het eiland Zuid- Beveland in het Graafschap Zeeland. B. BeTgjes van aarde, opgeworpen door de hand en de ijver van de mensen, op de top waarvan zich de kudden verzamelen als zij worden overvallen door onverwachte overstromingen, door dijkdoor braken of bijzondere toevloed van de zee, die zich gemakkelijk toegang verschaft wegens de laagte van het land. Marco Sadeler heeft [deze prent] uitgegeven. 49.' De prent bevat dus niet alleen ruïnes, maar ook een vliedberg (bij B, aan de linkerkant), en daarbij de (onjuiste, maar eeuwenlang voor waar aangenomen) verklaring dat deze bergjes dienden als vluchtplaats bij overstromingen van de zee. Voorzover bekend is dit zelfs de oudste afbeelding van een Zeeuwse vliedberg. De vorm en de schaal kloppen precies en het is duidelijk dat de ontwerper van de prent goed op de hoogte was van deze typisch Zeeuwse aardwerken. Het onderschrift toont ook aan dat men omstreeks 1600, circa 250 jaar nadat de kasteelbergjes buiten gebruik waren geraakt, al niets meer wist van hun oorspronkelijke functie. 32 Genootschapsverzamelingen

Zeeland | 2002 | | pagina 33