Aanwinsten ruilverkeer G.G. Trimpe Burger- Mekking Voor het Zeeuws Genootschap is het steeds weer een heuglijk feit een nieuwe ruilpartner te begroeten. Dit keer gaat het om het Historisch Genootschap Roterodamum, dat behalve een driemaandelijkse Kroniek, samen met het Gemeentearchief Rotterdam het Rotterdams Jaarboekje uitgeeft, dat gezien de prachtige uitvoering en de zeer gevarieerde inhoud een welkome aanwinst voor het boekenbezit van het Genootschap is. Omdat Rotterdam in 2001 de culturele hoofdstad van Europa was, heeft de redactie besloten ter gelegenheid hiervan het 'Mengelwerk' een cultureel aspect te geven. Erasmus, de Rotterdamse cultuurdrager bij uitstek, mocht natuurlijk niet ontbreken. Deze geleerde behaalde zijn doctorstitel in Turijn en dit leidde in de negentiende eeuw tot een reeks vermakelijke ontwikkelingen. In een tweede artikel komen internationale politiek, herinneringen aan het Gentse altaarstuk 'Het Lam Gods' en een uitheemse potten bakkerstechniek samen in een beschouwing over een Rotterdams tegeltableau, 'ln duijsent vreesen', dat uit het begin van de zeventiende eeuw dateert. De intellectuele bloei van Rotterdam blijkt in de tweede helft van de zeventiende eeuw zelfs transatlantische invloed uitgeoefend te hebben en wat denkers in de nieuwe wereld daarvan maakten, kunt u lezen in het enige Engelstalige stuk uit het jaarboek. Het voorwerk van dit Jaarboekje 2001 bevat gebruikelijke gegevens zoals de samenstelling van het gemeentebestuur en een jaarverslag van het Historisch Genootschap Roterodamum. De in het Engels uitgegeven Berichten van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodem onderzoek, Vol. 44, Amersfoort 2000-2001 (560 pagina's met veel afbeeldingen) bevat drie artikelen: P.J. Woltering, 'Occupation Histoiy of Texel, rv, Middle Bronze Age - Late iron Age (1350-100 BC)'; R.S. Hulst, 'The Castellum at Arnhem-Meinerswijk: the remains of period 5'; B. Goudswaard, R.A.C. Kroes and H.S.M. van der Beek, 'The Late Roman bridge at Cuijk'. De zeer uitgebreide onderzoekingen op Texel hebben onder andere veel aardewerk opgeleverd dat met Zeeuwse bodemvondsten typologisch goed vergelijkbaar is. Het castellum Arnhem- Meinerswijk heeft vermoedelijk zes perioden gekend. De vijfde periode wordt door Hulst uitvoerig beschreven in zijn publicatie. Als losse vondsten trekken de aandacht verscheidene dakpanstempels (exgerinf en legxxx) en bronzen voorwerpen met goede parallellen in het Archeologisch Museum van Aardenburg. ln Cuijk zijn op de oostelijke oever van de Maas de restanten onderzocht van een brug uit de laat-Romeinse tijd; talrijke houten palen met punten van gesmeed ijzer werden daarbij geborgen, ln Zeeland zijn dergelijke aangepunte palen gevonden bij de verdwenen Romeinse tempel te Ganuenta (Colijnsplaat). Zoals in Zeeland 9/3 bij 'Aanwinsten ruilverkeer' reeds werd aangekondigd, geeft het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden in plaats van hun Oudheidkundige Mededelingen nu monografieën uit die eens in de twee, driejaar verschijnen. Als eerste ontving het Genootschap de voor Zeeland uiterst belangrijke publicatie over alle te Colijnsplaat opgeviste of opgedoken altaren uit een aan de godin Nehalennia gewijd heiligdom. De titel luidt: nehalennia, Römische Steindenk- mciler aus der Oosterschelde bei Colijnsplaat. (collections of the National Museum of Antiquities at Leiden XI, Leiden 2001deel I Textband, deel n Tafelband). Het standaardwerk van internationale betekenis kwam tot stand na jarenlange studie van dr. P. Stuart en prof. dr. J.E. Bogaers De monografie, die in het Duits is gesteld, eindigt met een uitvoerige, voor iedereen zeer heldere Nederlandse samenvatting. Holland, historisch tijdschrift 2 (2001) is een themanummer over wonen, naar aanleiding van de viering van honderd jaar Woningwet. Het gaat niet om de architectuur of de inrichting van een huis, maar over 'wonen' in zijn historische context. Welke sociale, economische, politieke en culturele factoren zijn in de loop der eeuwen van invloed geweest op woningaanbod en woningvraag? Wie bepaalde wanneer en op welke manier huizen of hele steden tot stand kwamen? En hoeveel vrijheid had de woon- 34 Aanwinsten ruilverkeer

Zeeland | 2002 | | pagina 35