i a n a J.P. van Alten, Een ophitsend geschrift in Zeeland. Hoe Trouw in de oorlog in Zeeland kwam, daar werd verspreid en ook gedrukt. 67 blz., illustraties, foto's en tekeningen. ADZ, Vlissingen, 2001. ISBN 9090151338. Prijs: 12,-. Als zoon van een vader die beroepshalve een paar decennia verbonden was aan de Rotterdamse redactie van Trouw, en van een moeder geboortig uit en deels getogen in Goes, nam ik met meer dan algemene interesse kennis van boven genoemd boek. De auteur, die het ondergronds verspreiden van een tegen de bezetter gerichte krant in Zeeland daadwerkeijk meegemaakt heeft, geeft zijn verhaal, zo vele jaren na dato, gewetensvol weer op een chronologische en zakelijke wijze. Met referte aan modieus sociologisch jargon zou men van een retro actieve participerende observatie kunnen spreken. Het is onmiskenbaar de intentie van de auteur - die zeer bescheiden zijn, overigens niet te verwaarlozen, rol in het verzetswerk duidt - 'zijn verhaal' voor het nageslacht vast te leggen. Het op schrift stellen van zelf ervaren gebeur tenissen is niet alleen heilzaam in psychologische zin (aldus zou zelfbenoemd 'volksschrijver' Reve aan 'De avonden' begonnen zijn, volgens de overlevering), maar houdt ook het risico in van een autobiografisch relaas, waarin het ego alras - niets menselijks is ons vreemd - het centrum van de wereld verbeeldt. In die kuil is van Alten, terughoudend met betrekking tot persoonlijke heldendaden, niet gevallen, hetgeen gepaste waardering verdient. Het boek verschaft derhalve een beschrijving van het opzetten en onderhouden, voor zover mogelijk onder de omstandigheden van een immer intensiever speurende bezetter, van een netwerk ter productie (drukkerij te Souburg) en verspreiding van illegaal Trouw in Zeeland. De oudere lezers - vooral de Zeelandkenners onder hen - kunnen het spoor terug volgen. Juist nu de eerste tunnelbuis uit Terneuzen op Zuid-Beveland is 'aangeland', zal de jongere lezer zich terdege realiseren welke obstakels ten behoeve van de organisatie van een dergelijk netwerk zestig jaar geleden overwonnen moesten worden. In dit opzicht verdient het aanbeveling van Altens boek als 'verplicht' lesmateriaal voor het geschiedenisonderwijs op de Zeeuwse middelbare scholen te kwalificeren. In deze vluchtige tijd, waarin de audiovisuele media de agenda van de actualiteit dicteren, kan lezing van het dompacte werk over ondergronds Trouw in het land van 'luctor et emergo' een verademend, rustig intermezzo zijn met als mogelijk positief effect dat zulks jonge lezers tot nadenken stemt. Peinzen bijvoorbeeld over leeftijdgenoten die in oorlogstijd hun leven riskeerden en gaven - 23 jonge Trouw-medewerkers werden gefusilleerd in kamp Vught - voor het geschreven woord, dat de waarden van de protestants-christelijke zuil (vooral die van de Anti-Revolutionaire Partij) verdedigde tegen het brute nihilisme van de Duitse bezetter. Kortom, hulde aan de auteur, die als verzetsman reeds zijn steen bijdroeg, voor het op schrift stellen van dit stukje Zeeuwse contemporaine geschiedenis, waarvan ik hoop dat het ter lezing en lering onder de aandacht van de jongere garde gebracht wordt. E.J.W. van Rij Boekbesprekingen 39

Zeeland | 2002 | | pagina 40