Genootschapsverzamelingen Een raadselachtige prent van Baarland van de Provincie Zeeland. Ad Beenhakker is oud-hoofd van het B n r* i n Bureau Natuur en Landschap Enige tijd geleden stuurde kunsthandelaar Theo Laurentius, die zich inmiddels in het huis 's-Hertogenbosch aan de Vlasmarkt in Middelburg heeft gevestigd, mij een fotokopie van een pas door hem aangekochte prent, waarop blijkens het Italiaanse onderschrift 'Oudheden bij Baarland, een beroemd dorp op Zuid-Beveland in het Graafschap Zeeland' zouden zijn afgebeeld. Hij vroeg mij of ik de prent kende en of ik hem aan nadere gegevens zou kunnen helpen. Mijn eerste reactie was: 'Ik heb die prent eerder gezien, maar waar?' Vooralsnog lieten mijn geheugen en mijn documentatie mij in de steek. Hier volgt een verslag van mijn speurtocht naar een raadselachtige prent. Op zoek naar de herkomst Het enige aanknopingspunt dat de prent zelf bood, was het feit dat hij blijkens het opschrift was uitgegeven door Marco Sadeler, die actief was in de periode 1600-1625. Laurentius had de prent echter niet terug kunnen vinden in Hollsteins catalogus van Nederlandse en Vlaamse etsen, gravures en houtsneden.' Zelf had ik een vage notie dat de prent afkomstig was uit een boek, dat overigens niets met Zeeland te maken had, maar ik kon mij niet herinneren waarover het ging. Ik belde Jan de Ruiter, de historicus van de gemeente Borsele, om hem advies te vragen. Toen ik de prent had beschreven, was zijn onmiddellijke reactie: 'lk weet watje bedoelt. Die prent komt uit een boek dat niets met Zeeland te maken heeft, maar ik heb er wel aantekeningen over.' Binnen enkele dagen kon hij mij op het juiste spoor zetten. De prent bleek al gesignaleerd te zijn door S. de Wind in een artikel in de Zeeuwsche Volks- Almanak\m 1837.2 Hij vertelt daarin dat A. van der Willigen in een verslag van een reis naar Rome beschrijft hoe hij in een prentwerk met afbeeldingen van oudheden van Rome een gravure van antieke resten bij Baarland had aangetroffen.3 De Wind achtte deze prent zo merkwaardig, dat hij een lithografische afbeelding ervan bij zijn artikel heeft gevoegd. In het exemplaar van de Zeeuwsche Volks- Almanak in de Zeeuwse Bibliotheek ontbreekt deze afbeelding, maar zij is wel aanwezig in de Zelandia IllustrataHet zou mij niet verbazen als het hier om het exemplaar gaat dat uit het boekje in de Zeeuwse Bibliotheek is verwijderd! De Wind vermeldt voorts dat een exemplaar van het door Van der Willigen gesignaleerde prentwerk aanwezig is (in 1837 dus) in de bibliotheek van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Dit blijkt nog altijd het geval te zijn en wel in de kluis van de Zeeuwse Bibliotheek onder nummer 1113 C 1. 30 Genootschapsverzamelingen

Zeeland | 2002 | | pagina 31