Boekbesprekingen Ch. Jacobusse en M.A. Hemminga (redactie), Zeldzaam Zeeuws. Bijzondere planten en dieren in Zeeland. Stichting Het Zeeuwse Landschap, Heinkenszand 2001. 224 blz., met talloze illustraties in kleur van A.A. Karman. ISBN 90-806370-1-7. Prijs: 20,50. De Stichting Het Zeeuwse Landschap bestaat in 2001 65 jaar en heeft ter gelegenheid daarvan een bijzonder jubileumboek uitgegeven. Nu eens niet een terugblik op de afgelopen periode of een beschrijving van de door de Stichting beheerde terreinen, maar een boek over planten en dieren die in Nederland zeldzaam zijn, maar in het bijzonder of zelfs uitsluitend in Zeeland voorkomen. Uiteraard worden niet alle zeldzame soorten behandeld; er is een keuze gemaakt van honderd soorten, die alle een bijzondere relatie met Zeeland hebben. Vijfentwintig jaar geleden zou de uitgave van zo'n boek niet mogelijk zijn geweest, omdat de hiervoor benodigde kennis toen ten enenmale ontbrak. De kennis van de Zeeuwse flora en fauna is in deze periode met sprongen vooruit gegaan, waardoor we nu veel meer weten van allerlei bijzondere en 'moeilijke' dieren- en plantengroepen, zoals nachtvlinders en padde stoelen, maar ook van de levensomstandigheden waarin ze voorkomen. Die kennis berust bij een steeds grotere groep deskundigen, waaronder zeer veel amateurs in de beste zin van het woord. Niet minder dan 57 auteurs hebben aan het boek meegewerkt. Ze hebben allen een of meer van hun favoriete soorten mogen behandelen. Niet voor niets spreekt de redactie liefkozend oveT 'ons poëziealbum'. Er is echter één auteur die er met zijn aandeel uitspringt, namelijk Chiel Jacobusse, die we met Techt tot de Zeldzame Zeeuwse Duizendpoten mogen rekenen. Hij heeft niet alleen bekende soorten als de duindoorn en de bontbekplevier beschreven, maar ook de havenpissebed, de Siberische roodbuikgraafwesp, het meidoornbes- geweizwammetje en nog veel meer. Het boek leest als een roman en zelfs de meest doorgewinterde Zeeuwse natuurkenner zal er verrassingen in tegenkomen. Een niet geringe bijdrage tot de kwaliteit van het boek levert illustrator Adri Karman, die zich heeft ontwikkeld tot een natuurtekenaar van formaat, in de traditie van de Verkade-albums en de gebroeders Westra. Zeldzaam Zeeuws is echter niet alleen mooi en boeiend, maar levert ook een belangrijke bijdrage tot de kennis van de Zeeuwse natuur. Vooral is het belangrijk dat nu eens niet alleen aandacht wordt besteed aan de bekende plantjes en vogels, maar ook aan al dat kleine spul dat overal in stille hoekjes groeit en krioelt, niet alleen in de erkende natuurgebieden, maar ook in het havenslik, het stadsplantsoen en misschien wel in uw eigen achtertuin. Neem nu dat motje met de prachtige naam Argyresthia reticulata, dat in Nederland uitsluitend voorkomt in een tuin en een begraafplaats in Kortgene. Dit alles legt er nog eens de nadruk op, dat de natuurbescherming zich niet kan beperken tot de instandhouding van een paaT reservaten. We moeten gewoon heel zuinig zijn op alles wat groeit en bloeit. Natuurlijk heeft u dit prachtige boek allang in huis, omdat u ongetwijfeld donateur van de Stichting Het Zeeuwse Landschap bent. Intussen is dit boek ook in de boekwinkel verkrijgbaar, zodat u het cadeau kunt doen aan al uw familieleden en kennissen die niet in Zeeland wonen, maar wel graag willen meegenieten van onze zeldzaam mooie, maar o zo bedreigde natuur. Ad Beenhakker Boekbesprekingen 37

Zeeland | 2002 | | pagina 38