Mededelingen Coördinatiecommissie Verzamelingen Tijdens de Algemene Ledenvergadering van het Genootschap, die in december werd gehouden, is de beleidsnotitie Verzamelingen, die op verzoek van het bestuur door de Coördinatie commissie werd opgesteld, door de leden van het Genootschap aangenomen. Het toekomstig beleid ten aanzien van de verzamelingen zal gestalte krijgen volgens de uitgangspunten die in deze notitie zijn omschreven. Dat betekent in de eerste plaats een streven naar systematische inventarisatie en registratie van alle onderdelen van de collecties. Er worden momenteel plannen ontworpen om daar waar een achterstand bestaat, deze met adequate middelen aan te pakken. De verzamelingen dienen ook buiten het Genoot schap onder de aandacht van velen gebracht te worden. Een grotere bekendheid van dit uiterst waardevolle gedeelte van het Zeeuws cultureel erfgoed dient de Zeeuwse samenleving in zijn geheel. De collectie is een levende collectie en groeit door een actief verwervings beleid nog steeds. Voor mensen die zaken aan het Genootschap willen schenken of legateren, moet er een (juridisch) aanspreekpunt komen. Het Genootschap ontvangt regelmatig schenkingen, onlangs nog drie schilderijen van H.E. Roodenburg (1895-1987). Het betreft een gezicht over Walcheren vanaf de Hoge Hil in Domburg, een schilderij van de Lievenmonster in Zierikzee en een gezicht op drie huisjes in Zierikzee, alle geschilderd in de jaren dertig. Het gezicht over Walcheren wordt opgehangen in de studiezaal van het Zeeuws Archief. Daarnaast heeft het Genootschap twee aquarellen van Jan Arends via een legaat ontvangen en heeft mevrouw De Casembroot de Zelandia Illustrate/ een groot aantal foto's nagelaten. De Hollandse evenknie van het Zeeuws Genootschap, de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen, bestaat dit jaar 250 jaar. Rond dit jubileum zal een grote tentoonstelling in het Teylers Museum worden gehouden. Aangezien het Zeeuws Genootschap nog over een aantal bijzondere historische objecten beschikt die in de begin 40 Mededelingen Figuur 1. Jacoba van Heemskerck in haar atelier. periode werden verworven, zullen meerdere bezittingen van het Genootschap voor deze expositie worden uitgeleend. De Egyptische mummie, lange tijd te zien in het Zeeuws Museum, wordt voor deze gelegenheid zelfs gerestaureerd. Nu de beleidsnotitie tot stand is gekomen, achtte de voorzitter van de Coördinatiecommissie, drs. R.G.N. Guldenmund, zijn taak in de commissie volbracht en is hij in de laatste ledenvergadering uitgetreden. Wij hopen zijn opvolger zo spoedig mogelijk voor te stellen. Oproep ln 2004 zal er een monografie verschijnen over het leven en werk van de kunstenares Jacoba van Heemskerck (1876-1923). Deze wordt geschreven in opdracht van de Stichting Monografieën Nederlandse Kunstenaars, uitgegeven door Waanders Uitgevers en het Prins Bernard Cultuurfonds. Jacoba van Heemskerck woonde en werkte in de zomermaanden van 1906-1923 in Domburg. Zij behoorde daar samen met Piet Mondriaan tot de avant-garde van de moderne kunst. Zij oriënteerde zich internationaal en introduceerde in Nederland het expressionisme. Veel van haar werken bevinden zich in het Haags Gemeentemuseum en het Boymans van Beuningen. Ten behoeve van de oeuvrecatalogus verzoeken wij eigenaren ons - vertrouwelijk te behandelen - informatie over het in hun bezit zijnde werk van Jacoba van Heemskerck te willen verschaffen. U kunt zich richten tot prof. dr. A.H. Huussen (e-mail: a.h.huussen@let.rug.nl) en drs. J.F.A. van Paaschen-Louwerse (e-mail: j.f.a.van.paaschenlouwer@freeler.nl; tel.: 0343-510711).

Zeeland | 2002 | | pagina 41