vliegplaats in Saeftinghe verreweg de grootste ter wereld. De schorzijdebij nestelt bij voorkeur op een zandige bodem, maar verzamelt zijn voedsel voornamelijk op de zulte of zeeaster, die juist een slibrijke bodem prefereert. Van nature zal de schorzijdebij het meest voorkomen in sluftergebieden en op groene stranden. Dat de voorkeuren niet al te strikt zijn, is gebleken bij ons onderzoek, want de schorzijdebij is te vinden op tal van plaatsen langs de Ooster- en Westersehelde. Foeragerende mannetjes zijn waargenomen op uiteenlopende planten als madeliefje (Bellis perennis), witte honingklaver (Melilotus officinalis), paardebloem (Taraxacum officinale sect vulgaria) en lamsoor (Limonium vulgare). Ook vrouwtjes worden wel op andere bloemen gezien, zoals bijvoorbeeld de zeeakkermelkdistel (Sonchus arvensis ssp. maritimus). De schorviltbij is een nestparasiet van de schor zijdebij. Zij is voor het eerst beschreven in 1949 als voorkomend in het voormalige natuurgebied De Beer op Voorne-Putten. Daarop heeft de wetenschappelijke soortnaam Rozenburgensis betrekking. Toen De Beer door de vestiging van industrieën als natuurgebied verloren ging, is de soort daar verdwenen. In de jaren zeventig werden alleen nog enkele waarnemingen gedaan in het Verdronken Land van Saeftinghe. In mijn bezit is een exemplaar dat in 1978 op jacobskruiskruid gevangen is door de Belgische onderzoeker Petit. Later kon de schorviltbij, ondanks intensief speurwerk, niet meer worden teruggevonden. In 1998 werd een kleine populatie ontdekt onder de rook van de kerncentrale van Borsele, in het sluftertje van de Kaloot. In 2000 werden in Saeftinghe enkele exemplaren die hoogstwaarschijnlijk tot deze soort behoorden, gezien in een kolonie van tienduizenden schorzijdebijen. De laatste waarneming werd gedaan op 1 oktober 2002 door Mare Buise. Ook deze waarneming was in Saeftinghe, in een kolonie schorzijdebijen langs de gasdam. De schorviltbij behoort tot een kleine groep uiterst zeldzame bijen die bekend staan als het Epeolus tarsalis-eomplex. De soort is in zijn voorkomen wereldwijd beperkt tot de Zeeuwse schorren. De schorzijdebij heeft een iets ruimere verspreiding, maar gezien de internationale verspreiding kan ook deze soort gerust beschouwd worden als een Zeeuws paradepaardje, waarvoor wij als Zeeuwse natuurbescherming grote verantwoordelijkheid hebben. Figuur 5. De schorviltbij; de parasiet van de schorzijdebij komt wereldwijd niet buiten Zeeland voor. Ook in Zeeland is het een zeldzame en bedreigde soort. Alarmfase 1 voor Zeeuwse bijen en wespen 57

Zeeland | 2002 | | pagina 19