Trichonalidae De familie van de Trichonalidae is in Nederland slechts vertegenwoordigd door één soort, namelijk Pseudogonalos hahni. Tijdens ons onderzoek is de soort voor het eerst in Zeeland waargenomen en zij blijkt niet bepaald zeldzaam te zijn. Pseudogonalos hahni vormt een uitstekend voorbeeld van de ingewikkelde levenswijze die veel wespen erop na houden. Het bevruchte vrouwtje vliegt laag over de vegetatie en laat tijdens de vlucht haar eitjes vallen. Die belanden op de bladeren van allerlei planten, maar ze hebben slechts kans om tot ontwikkeling te komen als de eitjes met het blad waarop ze liggen, opgegeten worden door rupsen. De rupsen worden soms geïnfecteerd door grote sluipwespen van het geslacht Ophion. Deze sluipwespen leggen een eitje in een levende rups en de larve die daaruit komt, eet langzamer hand de rups van binnenuit op terwijl deze nog leeft. Alleen een larve van de Pseudogonalos die binnenin een rupsenmaag wordt opgegeten door de larve van de sluipwesp, komt tot ontwikkeling. Want de larve van de Pseudogonalos leeft van de specifieke sluipwesplarve op dezelfde manier waarop deze binnenin zijn gastheer leeft! Een bijzonder fraai voorbeeld van hyperparasitisme. Spinnendoders (Pompilidae) Spinnendoders zijn niet alleen in ecologisch opzicht erg interessant door hun gespecialiseerde eisen, ze zijn ook bijzonder lastig te determi neren. Ongetwijfeld is dat een van de redenen dat minder dan een derde van de Nederlandse soorten gedurende ons onderzoek in Zeeland is aangetroffen. Overigens is het niet moeilijk om een spinnendoder als zodanig te herkennen. De typerende manier van voortbewegen houdt het midden tussen springen en laag over de grond vliegen. Iedere spinnendoder is gespecialiseerd in een bepaalde spin(nenfamilie). Ze hebben een voorkeur voor zandige, heuvelachtige terreinen en het is daarom niet verwonderlijk dat voor veel soorten het zwaartepunt van de verspreiding in het oosten van ons land ligt. Waarschijnlijk zal het aantal soorten dat bekend is uit onze provincie, nog toenemen, omdat veel materiaal nog gecontroleerd moet worden. Voorzover nu valt te overzien, zijn er echter geen spinnendoders die speciaal in Zeeland veel voorkomen. Alarmfase 1 voor Zeeuwse bijen en wespen 59

Zeeland | 2002 | | pagina 21