Dankwoord Theo Peeters en Wim Klein controleerden op verzoek van Els-Nederland de landelijke data van respectievelijk bijen en graafwespen. Vincent Kalkman van Els-Nederland in Leiden verzorgde de samenstelling van de Zeeuwse databestanden uit de gegevens van het European Invertebrate Survey (eis). Het onderzoek naar bijen en wespen in Zeeland is verricht door een enthousiaste ploeg amateurs. Bob van Aartsen, Sandra Dobbelaer en Kees de Kraker leverden als vrijwilliger een enorme bijdrage. Anton Baayens, Ron Brouwer, Lucien Calle en de auteur verrichtten het onderzoek in dienst van Het Zeeuwse Landschap, maar ook tijdens tal van privé-excursies. Onze vriend Bob van Aartsen schonk een uiterst waardevolle referentiecollectie met veel Zeeuws materiaal. Hij bracht ons ook in aanraking met de gedreven aculeatenspecialist Henny Wiering, die onze determinaties controleerde, ons de weg wees in de literatuur en de basis legde voor diverse landelijke contacten. Hij legde een grote interesse aan de dag voor de Zeeuwse specialiteiten schorzijdebij en schorviltbij. Zijn raad en bemoeienis, maar ook zijn grote enthousiasme waren voor ons bijzonder inspirerend. Enkele dagen na een van zijn bezoeken aan Zeeland overleed Henny Wiering in 2001 in zijn slaap. In dankbare herinnering aan Henny, wordt dit artikel opgedragen aan zijn echtgenote Hans Wiering. Literatuur Benno, P. De Nederlandse Goudwespen en haar verspreiding (Hym. Chrysididae, Cleptidae). (Zonder plaats) 1950. Benno, P. De Nederlandse wespen. Utrecht 1967. Hensen, R. De Plooivleugelwespen. Utrecht 1985. Jacobusse, Ch. 'Plooivleugelwespen'. Zeeuws Landschap 16/3 (2000). Jacobusse, Ch. 'Wespbijen in Zeeland'. Zeeuws Landschap 17/3 (2001). Jacobusse, Ch. en M.A. Hemminga (red.). Zeldzaam Zeeuws; bijzondere planten en dieren in Zeeland. Heinkenszand 2001. Jacobusse, Ch. 'Vliegen in soorten en maten. Het voorkomen van een aantal vliegenfamilies (Diptera p.p.) in Zeeland, met bijzondere aandacht voor specifiek "Zeeuwse" soor ten'. Zeeland 11/1 (2002) 24-29. Klein, W., De graafwespen van de Benelux. Utrecht 1996. Lefeber, Br. V. Verspreidingsatlas van 64 soorten Nederlandse graafwespen (Hymenoptera; Sphecidae p.p.). Leiden 1979. Lefeber, Br. V. en P. Van Ooijen. Verspreidingsatlas van de Nederlandse spinnendoders (Hymenoptera: PompilidaeJ. Leiden (zonder jaartal). Lith, J.P. van. 'Epeolus rozenburgensis nov. spec. (Apidae, Hymenoptera aculeata)'. Tijdschrift voor Entomologie 91 (1949) 105-112. Lith, J.P. van. 'Notes on Epeolus (Hymenoptera aculeata Apidae)'. Tijdschrift voor Entomologie 99 (1956) 31-46. Peeters, MJ. e.a. Voorlopige Atlas van de Nederlandse bijen (Apidae). Leiden 1999. Petit, J. 'Sur les abeilles solitaires de quelques localites de la Flandre zelandaise (Pays-Bas) (Hymenoptera Apoidea)'. Lambillionea 77 (1996) 391-401. Reemer, M., Th. Peeters, Th. Zeegers en W. Ellis. Wilde bijen in de terreinen van Natuurmonumenten. Leiden 1999. Verhoeff, P. Taxonomie der Niederlandischen Hedychrum-Arten. (Zonder plaats) 1950. Overige bronnen Databestand Hymenoptera van European Invertebrate Survey in Leiden. Databestand Project insect (Hymenoptera) van Stichting Het Zeeuwse Landschap, Heinkenszand gO Alarmfase 1 voor Zeeuwse bijen en wespen

Zeeland | 2002 | | pagina 22