Genootschapsverzamelingen Wat betreft het onterechte overlijdensgerucht, Van Duyse was kennelijk niet de enige die op een verkeerd spoor zat, want Maria van Ackere- Doolaeghe heeft zelfs al in 1832 een lijkzang op Moens gepubliceerd in de Vlaamsche Kunstbode. M. van Ackere-Doolaeghe, 'Grafkrans voor Petronella Moens'.7 Moens vindt in een brief aan Van Dam dat ze beiden haar te veel lof toezwaaien, 'maar dat is vergeeflijk omdat ze dachten dat ik dood was'. Het misverstand over haar dood zou ontstaan kunnen zijn, doordat in 1832 Anna Maria Moens van Kernheim is gestorven, die Petronella haar nicht noemt.8 De muts van Moens In de Catalogus van de Oudheidkundige Verzamelingen van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen 1890 staat onder nummer 308 vermeld: 'Slaapmuts omstreeks 1820 gebreid door de blinde dichteres Pieternella Moens.' Wat meer aandacht krijgt de muts in het Verslag over 1885-1893, waarin bij de aanwinsten uit 1888 vermeld wordt: 'eene door Petronella Moens in 1824 vervaardigde en aan den heer Soetbrood Piccardt ten geschenke gegeven slaapmuts.'8 De muts werd aan het Genootschap geschonken door het lid J.H.C. Heyse. In de muts zijn de volgende woorden gebreid: 'Denk op uw koets gevleid Moens heeft mijn muts gebreid.' Petronella was ongetwijfeld een enthousiast breister. Ze heeft ook een slaapmuts geschonken aan S.G. Nauta in Zierikzee, waarin ze de tekst breide: 'Kooslief, haar deugd, biedt nut en vreugd.''0 Jan H. Reynink, predikant in Bergen op Zoom, kreeg van haar eenzelfde geschenk, waarin stond: 'Uw deugd mijn vriend, heeft lof verdiend.'11 Ook haar uitgever Schalekamp verblijdde ze met een slaapmuts.12 In de begeleidende brief schrijft ze: 'Dat mijn gebreid schepsel u bevalt, geeft mij voldoening, want door het lang rondzwerven van mijn brijwerk moet het eerst de wateren gebruiken, eer het onder oogen van u lieve vrouw kan verschijnen.' Met de muts voor Soetbrood Piccardt zitten we wel met een klein probleem. Rixtinus Arnoldus Soetbrood Piccardt werd in Leiden geboren in 1814, als zoon van G. Piccardt en J.A Grommé.13 Laatstgenoemde was een dochter van Willem David Grommé en Catharina Soetbrood, waardoor de naam Soetbrood Piccardt te verklaren valt. Als de mededeling in de 'Aanwinstenlijst' klopt, zou Petronella de slaapmuts geschonken hebben aan een tienjarig jongetje. Dat ook zulke jonge kinderen slaapmutsen droegen, is misschien niet vreemd in de slecht verwarmde huizen in de negentiende eeuw, maar hij is dan wel op de groei gebreid, want er past een flink hoofd in! Figuur 3. De slaapmuts die door Petronella Moens voor de jonge Rixtinus Arnoldus Soetbrood Piccardt omstreeks 1820 is gebreid. Zeeuws Museum, coll. KZGW, inv. nr. G 923.

Zeeland | 2002 | | pagina 26