A Journal on the Inheritance of Early and Medieval Christianity. In het deel XL, 2001, komen onderzoekers van over de hele wereld aan het woord: uit Amerika, Australië, Ierland, Tsjechië, Duitsland, maar ook uit België en Nederland. De Atti Delia Accademia Nazionale dei Lincei zond de bijna zeshonderd pagina's tellende Memorie 2000-2001; dit keer zijn alle artikelen in het Italiaans geschreven. De Memorie begint met het lange stuk: 'Nergal ed Ereskigal. II poema assiro-babilonese degli lnferi', door Giovanni Pettinato. De arcadische mythe wordt met filologisch commentaar gegeven. Van de mythe zijn drie redacties overgeleverd: uit Egypte, Turkije en Zuid-Mesopotamië, die tussen de veertiende en vijftiende eeuw voor Christus zijn opgeschreven. Het gaat over de Sumerische godin Ereskigal, in vroege tijden bekend als de godin van de onderwereld, die de hemelse god Nergal als echtgenoot verwierf. Volgens de nieuwe inzichten, die in een inleiding door dr. Silvia M. Chiodi worden uiteengezet, is de god Nergal niet zeifin de onderwereld afgedaald, maar is hij vertegenwoordigd door zijn twee lingbroer Erra, en is laatstgenoemde de eigenlijke echtgenoot van de godin. In het volgende hoofdstuk wordt een lijst gegeven van de verschillende goden die een rol spelen in de mythe. Daarna komt een verzameling van alle tekstpassages in de arcadische literatuur, die ons inlichtingen verschaffen over de religieuze overtuiging van de oude inwoners van Mesopotamië over de plaats waar de mensen na de dood 'voortleven'. In september 1999 organiseerde de in 1996 opge richte commissie voor cultuurantropologische studies van de Bayerische Akademie der Wissenschaften in München een symposion onder de titel 'Begegnung und Konflikt - eine kulturanthropologische Bestandsaufnahme'. De gehouden voordrachten werden door de Philosophisch-Historische Klasse van de Akademie in 2001 uitgegeven in München. De bundel is samengesteld uit vijf hoofdstukken: Kulturanthropologie (in het bijzonder recht en godsdienstantropologie), Historische Anthropologic, Ethnologie (het in harmonie of met conflicten samenleven van afzonderlijke culturen), Musikanthropologie, Kulturanthro pologie (en natuurwetenschappelijke bijdragen). Een opmerkelijke bijdrage is onder andere uit het vijfde hoofdstuk 'Wer spielt mit wem in einem multi-ethnischen Kindergarten?' met betrekking tot een Zuid-Afrikaans kinderdag verblijf waar zwart, gekleurd en blank op min of meer natuurlijke wijze afzonderlijke groepen formeren. In het hoofdstuk Musikanthropologie wordt aandacht besteed aan eigentijdse muziek- ontwikkelingen in Amerika (en overgenomen in Europa): 'Music as a Counterculture: Hiphop, House Music, and the Black Public Sphere'. Ook van de Bayerische Akademie ontvingen wij Rundgesprache der Kommission für Okologie. Bedeutung der Mikroorganismen für die Umwell 23, München 2002. De biochemische verrich tingen van micro-organismen zijn voor het milieu van bijzondere betekenis, zoals het reinigen van afvalwater, het vastleggen van stikstof uit de lucht in planten (als bemesting), en hun plaats in de kringloop van opbouw en afbraak van organische verbindingen in zout en zoet water. Aanwinsten ruilverkeer 71

Zeeland | 2002 | | pagina 33