J. Kramer-Vreugdenhil, Eilandbewoners. Bezetting en inundatie in drie Walcherse dorpen. Waalre/Vlissingen 2001. 332 biz., geïllustreerd. ISBN 90-9015187-7. Prijs: 23,95. De jaren dertig en veertig betekenden voor het geïsoleerde en behoudende Walcheren ware cinni horribiles. In hoog tempo volgden de ingrijpende gebeurtenissen elkaar op. De bewoners werden getroffen door achtereen volgens de crisisjaren en een ermee gepaard gaande armoede en werkloosheid, een oorlog met verwoestende bombardementen, inkwartiering en Arbeitseinsatz, een geweld dadige bevrijding met inundatie en evacuatie, een moeizame wederopbouw van een inmiddels kaalgeslagen eiland, ontoereikende herstel betalingen en een braindrain door de massale verhuizing van boeren naar de Noordoostpolder. Dr. J. Kramer-Vreugdenhil (Meliskerke 1930) promoveerde vorig jaar november aan de vu op de oorlogsgeschiedenis van drie Walcherse dorpen, Aagtekerke, Grijpskerke en Meliskerke. Om goed te kunnen begrijpen hoe de bewoners reageerden op wat over hen heen kwam, plaatst mevrouw Kramer in haar proefschrift de betreffende dorpen in een breed kader en schetst ze de omstandigheden waarin beslissingen genomen moesten worden. Wat enerzijds de kracht van het onderzoek is, betekent anderzijds daardoor ook dat het lang duurt voordat de auteur bij het eigenlijk onderwerp van haar studie aanbelandt: slechts drie van de in totaal zeven hoofdstukken betreft de 'bezetting en inundatie' die de ondertitel ons belooft. Een van de grote vragen die de onderzoekster zich stelde, luidt: In hoeverre waren de dorpsbewoners 'goed' of 'fout'? De kracht van haar proefschrift is dat ze zich voor het antwoord op onder andere die vraag ook heeft gewend tot de oral history ze heeft veel ooggetuigen geïnterviewd. In het eerste jaar werd het nieuwe gezag makkelijk geaccepteerd, want gehoorzaamheid aan het gezag gold immers als een goddelijk gebod. De kerken waren in het algemeen conservatief en gezagsgetrouw; er volgden dan ook geen reprimandes van de kerk of voorschriften hoe te handelen. Alleen wie op zondag werkte, kwam in de problemen. Bovendien was 'buigen en Figuur 1. Aagtekerke 1945; foto uit besproken boek.

Zeeland | 2002 | | pagina 36