Peter A. Henderikx, Land, water en bewoning. Waterstaats- en nederzettingsgeschiedenis in de Zeeuwse en Hollandse delta in de Middeleeuwen. Keuze uit de verspreide opstellen bezorgd door Bas van Bavel, Gerrit van Herwijnen en Kees Verkerk. Hilversum, Verloren 2001. 346 blz., enkele toelichtende kaartjes in zwart-wit. ISBN 90-6550-656-X. Prijs: 27 (uitverkocht). Per oktober 2001 heeft Peter A. Henderikx als hoogleraar in de Nederzettingsgeschiedenis van de Nederlanden in de Middeleeuwen afscheid genomen van de Universiteit van Amsterdam. Enkele van zijn collega's en vrienden hebben in dit afscheid aanleiding gevonden tot het samenstellen van een bundel waarin een aantal verspreide geschriften en voordrachten van Peter Henderikx zijn samengebracht. De bijdragen zijn gegroepeerd rond een drietal thema's: de ontginnings- en nederzettingsgeschiedenis, de waterstaatsgeschiedenis en de diplomatiek. Een toelichting op de keuze van de opgenomen artikelen ontbreekt. Volstaan wordt met de mededeling dat artikelen over onderwerpen die naar verwachting ook in de toekomst de aandacht van de scheidende hoogleraar zullen trekken, buiten deze bundel zijn gehouden. Het boek opent met een korte wetenschappelijke biografie van de hand van prof.dr. C. Dekker. Die biografie laat ook iets zien van de mens achter de wetenschapper. Daarna volgt een overzicht van de publicaties van Peter Henderikx. De kern van de bundel wordt gevormd door een dertiental artikelen, verdeeld over de drie genoemde thema's. De onderwerpen zijn niet nieuw, maar steeds weer verrassend is de gedegenheid en deskundigheid waarmee de auteur de bronnen en de historische problematiek te lijf is gegaan. De bundeling lijkt de kracht van elk van deze publicaties nog verder te versterken. Zeeland heeft steeds een belangrijke rol gespeeld in het persoonlijke leven en in het wetenschappe lijke werk van Peter Henderikx. Tegen die achtergrond verwondert het niet dat er ook in deze bundel veel aandacht wordt besteed aan Zeeuwse onderwerpen. Te noemen zijn in dit verband een artikel over de havenplaatsen in Zeeland in de dertiende eeuw, artikelen over het ontstaan en de vroegste ontwikkeling van Zierikzee enerzijds en Veere anderzijds, een verhaal over de waterstaat van Walcheren tot in het begin van de vijftiende eeuw en een beschouwing over de bevestigingsoorkonde van bisschop Otto in van Utrecht voor de abdij van Middelburg van juni 1247. Aan het laatste artikel is een hernieuwde uitgave toegevoegd van twee oorkonden van het jaar 1247 inzake een aantal oude en nieuwe rechten van de abdij van Middelburg. Ongewijzigde herdrukken zijn meestal bij verschijnen al verouderd. De verzorgers van deze bundel hebben dit gevaar onderkend en daarom, voorzover nodig en wenselijk, aan de oorspronke lijke teksten en noten verwijzingen toegevoegd naar publicaties die verschenen zijn nadat de tekst van deze artikelen de eerste maal was gepubliceerd. Om dezelfde reden is in deze bundel een geactualiseerde lijst opgenomen van de bronnen en literatuur betreffende de onderwerpen die in deze bundel aan de orde komen. Door deze aanpassingen heeft deze bundel een meerwaarde gekregen ten opzichte van de oorspronkelijke publicaties. G.J. Borger 78 Boekbesprekingen

Zeeland | 2002 | | pagina 40