Het Verdwenen Museum, natuurhistorische verzamelingen 1750-1850 Met veel landelijke publiciteit is op zaterdag 9 maart 2002 de tentoonstelling 'Het Verdwenen Museum' in het Teylers Museum in Haarlem geopend. Het Teylers Museum toont in deze expositie voorwerpen die zich al meer dan 200 jaar in museale collecties bevinden. Het Zeeuws Museum is een belangrijke bruikleen gever aan deze tentoonstelling. De collecties van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen zijn samen met die van het Teylers Museum in Haarlem de oudst bekende museale verzamelingen in Nederland. Al vanaf het jaar van oprichting (1769) begon het Genootschap met het aanleggen van een verzameling. Bijzondere natuurhistorische, etnografische, antropologische en medische objecten zijn er op de tentoonstelling te zien, niet alleen uit de collecties van het Zeeuws Genootschap en het Teylers Museum, maar ook voorwerpen van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie (vanaf 1820), het Zoölogisch Museum (vanaf 1837) en uit de collectie van Lodewijk Napoleon (1808-1810). Deze succesvolle tentoonstelling wordt overgenomen door het Zeeuws Museum en is te zien van zaterdag 6 juli tot en met zondag 29 september 2002. De hele zomer kunt u in de Abdij van Middelburg 'Het Verdwenen Museum' bezoeken. Zeeuws Museum op reis Van 13 mei tot en met 29 september 2002 worden in de Zeeuwse Bibliotheek, de Drvkkeiy en het Zeeuws Archief in Middelburg enkele stukken uit particuliere natuurhistorische collecties tentoongesteld. Het betreft mineralen, mollusken en fossielen uit de privécollecties van de conservatoren van het Zeeuws Genootschap. De achttiende-eeuwse verzamelingen van het Genootschap bestaan uit 'naturalia' en 'curiosa'. Tot de curiosa behoren vaak bijzondere en vreemdsoortige voorwerpen, maar ook objecten 'uit den vreemde', of volkenkundige voorwerpen. Tot de naturalia behoren onder andere mineralen, schelpen, fossielen en opgezette dieren, die voor een groot deel in het Zeeuws Museum worden bewaard. De kennis die de conservatoren hebben opgebouwd van deze collecties is van onschatbare waarde. De conservatoren en werkgroepleden van het Zeeuws Genootschap hebben de afgelopen maanden samen met de medewerkers van het Zeeuws Museum gewerkt aan het inpakken, schoonmaken en transportklaar maken van deze verzamelingen fossielen, mollusken en mineralen, die samen met de overige collecties van het Zeeuws Museum op een andere locatie onder gebracht worden. De conservatoren zijn soms zelf ook verzamelaars. Vandaar dat er de komende zomermaanden objecten uit deze particuliere verzamelingen te zien zijn in de vitrines in de Zeeuwse Bibliotheek, het Zeeuws Archief en de Drvkkery. In de vitrine bij de afgiftebalie in de Zeeuwse Bibliotheek zijn een fossiele walviswervel en, ter vergelijking daarmee, een menselijke halswervel te zien. In de vitrine in de kantine van het Zeeuws Archief liggen acht stuks mineralen. Deze stenen zijn door de eigenaar, op één na, alle persoonlijk gevonden, opgeraapt en uitgebikt. In de vitrine bij de ingang naar de directiekamer in De Drvkkery is een verzameling fossiele schelpen te vinden en twee profielstukken van aardlagen. De profielstukken zijn geprepareerd en geven een indruk van de restanten van levensvormen die in de loop van honderdduizenden jaren bewaard zijn gebleven. Voor meer informatie: Zeeuws Museum, (0118) 62 66 55, of de website, www.zeeuwsmuseum.nl. 80 Mededelingen

Zeeland | 2002 | | pagina 42