scheepschirurgijn J.W. Daman (1735-1783) bijhield tijdens zijn reis aan boord van het voc- schip De Pallas in 1764. Het dagboek bestaat voornamelijk uit medische aantekeningen waar ziektes zoals scheurbuik, rotkoorts, dysenterie en malaria en het vaak desastreuze effect hiervan op de bemanning van het schip worden beschreven. Een bijzonder object hierbij is een instrumentenkistje van een scheepschirurgijn (bruikleen Zeeuws Museum, kzgw). Kortom, archiefstukken en museumvoorwerpen laten de voc in het Zeeuws Archief herleven. Wonen in weelde Hoe zag het interieur van het Van de Perrehuis eruit in de achttiende eeuw? Dat is dit najaar te zien. Van 20 september tot en met 2 november kunt u zich in het Van de Perrehuis in de achttiende eeuw wanen. In het kader van het voc-jaar zullen dan namelijk onder de titel 'Wonen in weelde. Drie generaties voc-bewind- hebbers in Middelburg', de mooiste kamers van het Van de Perrehuis in stijl worden ingericht. De tafel in de voormalige eetkamer zal feestelijk worden gedekt met prachtig tafellinnen, porsel ein, zilveren bestek en weelderige bloemstukken. De tapijtkamer wordt als muziekkamer ingericht met authentiek meubilair, schilderijen en muziek instrumenten. Twee kleinere ruimten worden als werkkamer van de heer des huizes en privé-ver- trek voor de vrouw des huizes ingericht. Deze unieke kans om de stijlkamers in het Van de Perrehuis geheel authentiek ingericht te zien, mag u niet missen. Gevel- en Gedenkstenen uit Middelburg en Zeeland In de kloostergangen van de Abdij in Middelburg zijn tot en met 1 november twaalf gevel- en gedenkstenen tentoongesteld uit de collecties van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en het Zeeuws Museum. De Middeleeuwse stad bestond uit talloze huizen met houten gevels. Een uithangbord met een wapen of een herkenbaar symbool was het merkteken van de familie die er woonde of het bedrijf dat er was gehuisvest. Huisnummers zijn pas ingevoerd in Nederland in 1796. Met het 'verstenen' van de gevels kwam de gevelsteen in zwang. In de zeventiende eeuw werd een gevelsteen vaker van tekst voorzien en kreeg een groter formaat. De gevelsteen veranderde in een kunstig gebeeldhouwde prent of een gebeiteld verhaal. Naast gevelstenen waren er de gedenkstenen. Deze stenen herinneren aan een eerste steenlegging door een bepaald persoon. Op de tentoonstelling zijn onder meer te zien: de gevelsteen van de meer dan 400 jaar oude Middelburgse brouwerij De Vijfhoek, een gevelsteen van een van de zaagmolens van Nieuw- en Sint Joosland, een gevelsteen uit 1618 die verwijst naar het schuttersgilde van de Edele Busse, een voc-gevelsteen uit 1616 en een gevelsteen van een van de verdwenen vuurtorens op Schouwen-Duiveland (zie hiervoor ook het artikel van D.H. de Kup in dit nummer van Zeeland). Rondleidingen door deze stijlkamers vinden plaats op vaste tijden en kosten 5,00 per persoon. U kunt zich voor een rondleiding aanmelden bij de receptiebalie van het Zeeuws Archief, Hofplein 16, Middelburg. Bij deze tentoonstelling verschijnt ook een brochure, waarin een stadswandeling is opgenomen. I s 120 Mededelingen

Zeeland | 2002 | | pagina 42