Die voorvallen vertellen ze niet alleen aan mij, maar ook aan hun kinderen en kleinkinderen. Zo blijft de wrok tussen bevolkingsgroepen generaties lang in stand. De historicus kan ervoor zorgen dat zaken die nooit zijn 'uitgepraat' alsnog aan de orde worden gesteld. Zodat de samenleving met het eigen verleden 'in het reine' kan komen en het collectieve geheugen eensluidend kan gaan klinken. Daarvoor dient historisch materiaal te worden aangedragen, waarbij in elk geval de verhalen over enerzijds vernedering horen en aan de andere kant ook het verhaal van de leden van de toenmalige elite. Die jij in Landarbeiders niet hebt genoteerd... Nee, dat paste niet in de opzet van dat boek. En nu ben ik daarvoor de aangewezen persoon niet meer. Ik ben teveel partij in de ogen van veel boeren. Het zou te moeilijk zijn om ze onbevangen hun herinneringen aan mij te laten vertellen. Ik hoop dat een ander dat eens doet. Heb je nog meer hartenkreten over de Zeeuwse geschiedschrijving? Ja, één. Weetje hoe je ook 'geschiedenis kunt schrijven'? Door vandaag de dag als historicus deel te nemen aan het maatschappelijk debat. Ik zou wensen dat er zoiets als een Zeeuws historisch platform kwam, dat af en toe zijn stem verheft en met historische argumenten actuele zaken becommentarieert. Want waar was bijvoorbeeld de stem van de historici toen de bietenhaventjes een voor een werden gedempt, wie hoorde hun protest toen de ene na de andere ruilverkaveling het oude landschap platwalste? Het waren anderen die in De Poel een heggenreservaat wisten te behouden. En nog steeds heerst er onder historici een oorverdovend stilzwijgen als er omstreden zaken aan de orde komen. Zaken als ontpoldering of de zogenaamde 'nieuwe natuur' die het oude cultuurlandschap van zijn historische herinne ringen berooft. De Zeeuwse historici zijn geen partij in het maatschappelijk debat. En zo overheerst het beeld van Zeeland als een gewest waar de economen de dienst uitmaken, zonder dat de historici hen af en toe voor de voeten lopen en 'Ho!' roepen in naam van het Zeeuwse verleden. Ach, wat zullen ze zich druk maken over het heden? Eiever tooien ze zich met de zelf aangemeten oogkleppen die op het (verre) verleden zijn gericht en keuvelen risicoloos verder over zaken die er vandaag de dag absoluut niet meer toe doen. Is dit niet een beetje ongenuanceerd gezegd? Als je het genuanceerd zegt, weetje zeker dat er niets gebeurt. Noot van de redactie Kees Slager is thans betrokken bij het oral history- project 'Ooggetuigen van de twintigste eeuw', een samenwerkingsverband van Omroep Zeeland, het Zeeuws Archief, het Zeeuws Documentatiecentrum en een aantal vrijwilligers, waarin op grote schaal oudere Zeeuwen worden geïnterviewd over bepaalde gebeurtenissen en het dagelijks leven in de twintigste eeuw. Hij gaf een eerste aanzet daartoe tijdens de 13dc Historische Studiedag van de Werkgroep Historie en Archeologie en de Stichting Regionale Geschiedbeoefening Zeeland op 13 oktober 1999, in zijn toespraak 'Krentenbrood met krukels'. Aangehaalde literatuur Deursen, A. Th. van. Een dorp in de polder: Graft in de zeventiende eeuw. Amsterdam 1994. Ham, Gijs van der. Zeeland 1940-1945. Deel 2. Zwolle 1990. Kort, Albert L. Geen cent te veel: armoede en armenzorg op Zuid-Beveland, 1850-1940. Hilversum 2001. Jong, L. de. Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog. 13 dln. Den Haag/Leiden 1969-1988. Kramer-Vreugdenhil, Jacoba. Eilandbewoners: bezetting en inundatie in drie Walcherse dorpen. Waalre/Vlissingen 2001. Nederlands Instituut voor Oorlogs Documentatie. Srebrenica, een 'veilig'gebied: reconstructie, achtergronden, gevolgen en analyses van de val van een Safe Area. 2002. Presser, J. Ondergang: de vervolging en verdelging van het Nederlandse jodendom 1940-1945. 2 dln. 's-Gravenhage 1965. Priester, L.R. De Nederlandse houding ten aanzien van de slavenhandel en slavernij, 1596-1863. S.I. 1986. Priester, Peter R. Geschiedenis van de Zeeuwse landbouw circa 1600-1910. Houten 1998. Rooijakkers, Gerard. Rituele Repertoires: volkscultuur in oostelijk Noord-Brabant, 1559-1853. Nijmegen 1994. Schipper, Paul de. Orisant: een verdronken eiland in de Oosterschelde. Rotterdam 2000. Slager, Kees. Landarbeiders: verhalen om te onthouden. Nijmegen 1981. Zwemer, Jan. Een zekel om geit-eten te snieën: de geschiedenis van de landarbeiders op Walcheren 1900-1940. Amstelveen 1985. Zwemer, J.P. Zeeland 1945-1950. Vlissingen 2000. Geschiedschrijving in Zeeland (3) 85

Zeeland | 2002 | | pagina 7