xxix.d! pi. ii MISHANDELING DER GEREFORMEERDEN OMTRENT VAALS, TEN JARE 1764 Figuur 1. Kopergravure uit een geïllustreerd werk, 1793, tekening van F. Buys, Gravure van Rein Vinkeles. rai, prentencollectie, cat. nr. 468. Door een reeks van ingrepen begon het imposante exterieur weer een beetje samenhang met het interieur te krijgen. De Kleine Zaal, de rijkst gedecoreerde, is in volle glorie hersteld. De Stichting Menno van Coehoorn heeft een boek uitgegeven: Kazematten in het Interbellum door H.R. Visser en T. de Kruijf. De beschreven verdedigingswerken in dit boek kwamen tussen de Eerste en Tweede Wereldoorlog - het Interbellum - tot stand, vooral aan het einde van de jaren dertig. Deze kazematten vormen een groot contrast met de aanzienlijk grotere vestingen en forten die eerder zijn ontstaan. Beschreven worden in het boek het ontwerp, de bouw, de verschillende bouwmaterialen en de inrichting. De aspecten worden per linie of stelling behandeld, waarbij zoveel mogelijk de chronologie is aangehouden. Zo komen de verdedigingswerken aan de Afsluitdijk aan bod, de kazematten in de Vesting Holland, langs de rivieren en aan de grenzen. Ook de militair-strategische achtergronden en de voorgeschiedenis worden uiteengezet. Aan het eind van het boek belicht de auteur de huidige toestand van de verdedigingswerken, waarbij voor Zeeland een kazemat bij Bath wordt genoemd die nu is uitgegraven. Ook in de voormalige Zanddijkstelling staan op de kruising van deze dijk met de spoorlijn twee S-kazematten. Op de oostelijke zeedijk bij de Buitenhaven van Vlissingen zijn twee G-kazematten te vinden. Samen met die bij Vierlingsbeek en bij Altforst in het Land van Maas en Waal zijn dit de enige vier ter plaatse overgebleven koepelkazematten met een 10 cm dikke koepel. Van de vele kazematten en groepsschuilplaatsen gebouwd in het Interbellum en nog aanwezig in ons land, werden inmiddels ruim 200 stuks als monument aangewezen. Volgens de auteurs is de instand houding van deze werken van Nederlandse oorsprong een passend eerbetoon voor de militairen die in mei 1940 hun plicht deden en van wie velen daarbij hun leven gaven. Met het Jaarboek 2001 Nederlands Openlucht museum komt voorlopig een einde aan de serie jaarboeken van het museum. Door noodzakelijke bezuinigingen is de directie gedwongen tot deze maatregel. Bijzonder jammer, want het jaarboek speelde een pioniersrol bij het ontwikkelen van nieuwe opvattingen over volkskunde en de museale presentatie van volkscultuur. In dit laatste nummer worden nieuwe thema's voor een volkskundig museum verkend, zoals in het artikel 'Mantels van het heilige. Heiligheidsconstitutie in seculiere tijden' door C. Doude van Troostwijk. De eigen collectie van het museum wordt toegelicht in een artikel 'Het derde wiel aan de kar. Een verkenning naar een onaanzienlijk 158 Aanwinsten ruilverkeer

Zeeland | 2002 | | pagina 40