Boekbesprekingen A.P. de Klerk (eindred.), Werken met Zeeuwse kaarten. Handleiding bij het gebruik van oude topografische kaarten. Utrecht 2002. 128 blz., gebrocheerd. Prijs: 17,95. Zeeland kent een lange traditie op het gebied van de kaartbeschrijving. Zij begint in 1874 met het eerste deel van Van Visvliets Inventaris van het Oud-Archief der provincie Zeeland, weldra gevolgd door het eerste deel van Zelandia Illustrata van Lantsheer en Nagtglas (1879) en reikt via De Waards Inventaris van Kaarten en Tekeningen in het Rijksarchief (1915) via deel I van Ungers Catalogus van den Historisch- Topographischen Atlas van het Zeeuwsch Genootschap Gedrukte kaarten en plattegronden (1931) tot aan het in 1983 door Gittenberger en Weiss verzorgde Zeeland in oude kaarten. Onlangs werd aan deze indrukwekkende serie inventarissen en beschrijvingen de hier besproken systematische en analytische handleiding voor het gebruik van oude topografische kaarten, getiteld Werken met Zeeuwse kaarten toege voegd. Maar liefst een 27-tal ter zake kundige auteurs gaat in op 34 kaartvoorbeelden. Kaarten die volgens de in 1995 door Marijke Donkersloot-de Vrij - die zelf meewerkte aan de beide inleidende hoofdstukken - ontworpen typologie in elf klassen zijn verdeeld. Een classificatie die bewust weinig eer doet aan de chronologie, maar des te meer aan het doel waarvoor de kaarten ooit werden vervaardigd alsook aan hun huidige gebruiksmogelijkheden als hulpmiddelen voor (amateur-)historici, genealogen, (historisch-)geografen, stedenbouw kundigen en planologen. Voor hen is het nadrukkelijk als handleiding aangeprezen boek dan ook bedoeld. Al even uitdrukkelijk is de keuze die de redactie heeft gemaakt voor topografische kaarten, dat wil zeggen kaarten die informatie bieden over de natuurlijke en kunstmatige objecten in het landschap. Wie thematische kaarten zoekt of historische kaarten die een reconstructie geven van ruimtelijk kenbare fenomenen in het verleden zal in dit werk tevergeefs zoeken. Zoals eindredacteur Aad de Klerk terecht opmerkt, 'deze gids moet niet worden opgevat als een handboek voor de cartografie van Zeeland'. Wij zouden daaraan willen toevoegen 'en evenmin voor de historische geografie van deze waterrijke provincie'. Het is voorts opmerk elijk dat men heeft afgezien van plaatsing van Zeeuwse kaarten die buiten Zeeland worden bewaard. Dat neemt niet weg dat beroeps en amateurs op het terrein van de historische geografie veel van hun gading vinden. Meer dan elders in de Nederlanden weerspiegelt de cartografie van Zeeland immers zowel de strijd tegen het water als die tegen de Spaanse of Franse vijand. Waarbij een kaart als het uit circa 1750 date rende Plan der Stad Hulst van de hand van David W.C. Hattinga aangeeft hoezeer datzelfde water op zijn beurt de verdedigers van het Republikeins patrimonium te stade kwam. Activiteiten kortom, die tonnen gelds kostten en waarvan verschillende kaarten in Werken met Zeeuwse kaarten een afspiegeling vormen. Zo valt het relatief grote aantal waterbouwkun dig-civiele en militaire kaarten op. Geen wonder waar het thans tot Zeeland behorende voormalige Staats-Vlaanderen eeuwenlang frontlijn was en deze provincie verreweg de langste kustlijn had. Typisch Zeeuws (en Vlaams) zijn de vele kaarten die ten behoeve van de ommelopers, ook wel overlopers of everingboeken genoemd (dat zijn beschrijvingen van de gronden ten behoeve van de polderbelasting), werden vervaardigd. Ze dateren merendeels uit de zeventiende en achttiende eeuw en ze vormen een jaloers makende schat aan kostelijke gedetailleerde pre-kadastrale kaarten. Ook deze kaarten hielden verband met de strijd tegen het water, want op basis van de ommelopers werden de polderlasten vastgesteld. In zijn uit maart 1772 daterende Memorie over het verval der welvaart van Zeeland brak de latere raadpensionaris van Zeeland en Holland, 162 Boekbesprekingen

Zeeland | 2002 | | pagina 44