socialisten is dit appèl op het laatste ogenblik niet doorgegaan, daar de militaire autoriteiten het hebben afgewimpeld'. In het algemeen was het, zo blijkt uit een verdedigingsnota, gemakke lijker de eisen van de nationaal-socialisten naast zich neer te leggen. Ook het Nederlands Arbeids front (naf) gaf naar aanleiding van een klacht over de bedrijfsleiding van De Schelde toe niet op eigen houtje te kunnen optreden tegen de militairen: 'Daar De Schelde een Rüstungsbetrieb is kunnen wij zelfstandig hierin niets onder nemen'. Voor de directie van De Schelde waren de betrekkingen met de militairen zakelijker, omdat zij niet in de eerste plaats handelden uit ideologische motieven, maar prioriteit gaven aan een snelle en degelijke afwerking van hun opdrachten. De analyse van de bronnen geproduceerd door de verschillende instanties die belast waren met het onderzoek naar economische collaboratie bij De Schelde toont dat de verhoudingen tussen de werkgever en een deel van de arbeiders gespannen was. Dit had niet in de eerste plaats te maken met een tegenstelling over het al dan niet produceren voor de vijand. Het ging meer om sociale spanningen die in een aantal gevallen al voor de oorlog bestonden en die na de bevrij ding konden worden vertaald in termen van collaboratie of aanwijzingen in die richting. De combinatie van werken voor Duitsland zonder daarvoor over voldoende personeel te beschikken bracht de directie na de oorlog in moeilijkheden. Collaboratieaanklachten serieus genomen De aanklachten wegens collaboratie werden door de militaire commandant snel in behandeling genomen. Een van de verklaringen hiervoor is dat de productie voor de geallieerden in het gedrang dreigde te komen door de legitimiteits crisis waarmee de directie van De Schelde werd geconfronteerd. Deze kwam tot uiting in het personeelsverloop. Evolutie van personeelssterkte van De Schelde Maand Jaar Personeel april 1940 3501 oktober 1944 3737 februari 1945 2219 maart 1945 2395 (Absoluut minimum nodig voorde productie: 3000) Een tweede verklaring houdt verband met de speci- freke preoccupaties na de oorlog van het Militaire Gezag in Zeeland. De militairen waren vooral geïnteresseerd in het herstel van de productie en gingen ervan uit dat daarvoor in zekere mate rekening moest worden gehouden met de verzuchtingen van de arbeiders. Slots optreden blijkt geheel in die lijn te hebben gelegen, hoe wel hij deel uitmaakte van de bestuurlijke elite. Toen de arbeidsverhoudingen eenmaal waren genormaliseerd, deden velen wat ze tijdens de bezetting niet konden: de werf verlaten en elders aan de slag gaan. Omdat dit niet mogelijk was onder Duits bestuur, bleef verzet toen beperkt tot individueel protest, waarbij sommigen, zoals de lasser Van H. de mogelijkheden heel precies trachtten af te tasten. Slotbeschouwingen De bronnen, geproduceerd door de instanties die belast waren met de bestraffing van de econo mische collaboratie na de Tweede Wereldoorlog, werpen een licht op de sociale verhoudingen in de onderneming tijdens de bezetting. Getuigen verhoren, onderzoeken, in beslag genomen stukken en verdedigingsnota's laten toe het onderzoeksperspectief op de economische colla boratie en de bestraffing ervan te verruimen. Een voordeel van dit type bron is dat de arbeiders zélf aan het woord worden gelaten en hun visie geven op de door de werkgever gevolgde politiek. 'Retrouver la parole des humbles' wordt in een recente Franse studie aangemerkt als een van de grote voordelen van juridische bronnen. Dat geldt a fortiori voor de bezettingsgeschiedenis. Behalve memoires, eventuele enquêtes of interviews liggen dergelijke bronnen niet voor het oprapen. Pamfletten van verzetsorganisaties en clandes tiene pers bieden minder mogelijkheden omdat de klachten hierin geformuleerd zijn door een organisatie. Natuurlijk moeten de bronnen van de Bijzondere Rechtspleging met de nodige kritische zin worden gebruikt. Dit wordt, voor de problematiek die hier wordt behandeld vergemakkelijkt, omdat het gaat om een tegensprekelijk strafrechtelijk onderzoek. Dat blijkt ook uit het dossier De Schelde. Het standpunt van de directie komt aan bod in verweerschriften. De twee commissies geven de visie van werknemers op verschillende niveaus in het bedrijf. Het resultaat hiervan is dat een veelzijdig beeld wordt gegeven van de arbeidsverhoudingen op de werf en de strate- De Schelde in de Tweede Wereldoorlog 9

Zeeland | 2004 | | pagina 10