Bronnen: J.P. van den Broecke, Middeleeuwse kastelen van Zeeland: bijzonderheden over verdwenen burchten en ridderhof steden, Delft 1978 H.A. Callenfels en J. ab Utrecht Dressel huis. Het kasteel van Sluis. Zierikzee 1844 Figuur 2 en 3. Zel.Ill., aanwinst 706 en aanwinst 707. Voorstudies voor de gravure van Westkapelle opgenomen in M.J. Smallegange, Nieuwe Cronyk van Zeeland. Zonder naam en zonder jaar. Aanwinst 706 en aanwinst 707 Voorstudies voor de gravure van Westkapelle opgenomen in M.J. Smallegange, Nieuwe Cronyk van Zeeland. Zonder naam en zonder jaar. Mattheus J. Smallegange (Goes 1624-Goes 1710) geniet in Zeeland bekendheid door zijn Nieuwe Cronyk van Zeeland. In 1682 verscheen van Johannes Meertens te Middelburg een prospectus voor de uitgave van de Cronyk. Deze kroniek zal de vertaling, uitbreiding en voortzetting worden van de oudere kronieken van Eyndius, Boxhorn en Reigersberg. Toegevoegd worden onder andere genealogieën van ambachtsheren en afbeeldingen van ambachtsheerlijkheden. De ambachtsheren moeten daarvoor wel zelf de gegevens leveren en betalen voor de opname, maximaal 42 gulden. De verwachting is dat de nieuwe kroniek binnen twee jaar in twee delen zal verschijnen. Door tegenwerking van de Zeeuwse steden, Staten van Zeeland en particulieren verschijnt bij uitgever Bartholomeus de Later de Cronyk pas in 1700 en bestaat slechts uit een deel. Van de 85 gravures opgenomen in de Cronyk, is slechts een enkele voorzien van een datum en de naam van de graveur. De genoemde graveurs zijn 1. Mulder,1 J. de Mel,2 C. de Bye,3 P. Vogelaer en A. van Meyren.4 Hoewel de signatuur ont breekt worden acht gravures toegeschreven aan Jan Luyken.5 Van de voorstudies en de gravure van Westkapelle is niet bekend wie de tekenaar en/of de graveur is en wanneer zij vervaardigd zijn. Op aanwinst 706 is in handschrift aangegeven welke veranderingen er moeten worden aangebracht. Op aanwinst 707 is een deel van de aanwijzingen uitgevoerd. Middenhoven is het stadswapen gegraveerd en linksonder de wapens van de familie Veth- Crommon. De gravure uit de Cronyk, aanwezig in de Zelandia Illustrata (Zel.Ill. i, 402), wijkt af van aanwinst 707. De wapens Veth-Crommon staan nu aan weerszijden van het wapen van de stad Westkapelle, terwijl linksonder Oud West- Aanwinsten

Zeeland | 2004 | | pagina 32