H. Hendrikse, Zegelstempels en Zegelringen uit Zeeuwse bodem. Zaltbommel 2003. 144 blz., geïll. ISBN 90-5994913-X. Prijs: 19,50. Het gebruik van zegelstempels kent een lange geschiedenis. Al bij de Egyptenaren, Grieken en Romeinen was het gebruik ervan wijd verspreid. De zegels dienden om bepaalde documenten te voorzien van een waarheidskenmerk; de zegelaar stond in voor de authenticiteit van het document en hetgeen erin stond vermeld. Ook de bestu dering van zegels is niet nieuw; reeds honderden jaren wordt erover gepubliceerd. Met name in de 19de en 20ste eeuw zijn uitvoerige werken verschenen met de beschrijving van zegels. Deze publicaties dienen als bron voor de kennis van bijvoorbeeld wapenschilden. In het algemeen is voor deze werken teruggevallen op materiaal in openbaar en privé-bezit. De publicatie Zegelstempels en Zegelringen uit Zeeuwse bodem steunt echter op een andere bron, namelijk de artefacten ontleend aan de Zeeuwse bodem. Het blijkt dat het Zeeuwse bodemarchief een zeer rijke bron vormt. De aanleiding voor de publicatie vormt het gegeven dat veie van de in Zeeland los gevonden zegel stempels en zegelringen niet waren beschreven. Het is een gelukkige greep geweest van de Werkgroep Metaalvondsten Zeeland om dit onderwerp bij de kop te nemen. De werkgroep functioneert binnen de afdeling Zeeland van de Archeologische Werkgemeenschap Nederland (awn). De Werkgroep Metaalvondsten heeft in een pilotproject als eerste de zegelstempels en zegelringen in kaart gebracht en onderzocht. Terecht wordt opgemerkt dat het van cruciaal belang is dat vondsten, van welke aard ook, zorgvuldig en uitgebreid worden beschreven. Vele vondsten worden evenwel, veelal uit onwetendheid, niet aangemeld, zoals ook ik heb gemerkt in mijn werk als registertaxateur munten. Naar schatting van de auteur worden in Zeeland jaarlijks vele duizenden metaal vondsten gedaan waarvan slechts een heel klein deel wordt aangemeld. Ten overvloede wordt er melding van gemaakt dat de vinder bezitter blijft van hetgeen hij gevonden heeft, ook als hij de vondst aanmeldt. Figuur 3. Zegelstempel van jonkheer mr. Johan van Reigersberg Versluijs (1801-1866). Ivoren handgreep met zilveren stempelvlak. Vindplaats Grijpskerke (Coll. F. Ding'emanse; foto S. Bostelaar). Afbeelding uit Zegelstempels en Zegelringen uit Zeeuwse bodem. De publicatie van Henk Hendrikse is het resultaat van nauwkeurige registratie en inventarisatie van in Zeeland gevonden zegelstempels en zegelringen uit de periode 1200 tot 1800. Het eerste deel van het boek is achtereenvolgens gewijd aan korte uiteenzettingen over zegelstempels en zegelringen, de historische ontwikkeling, met name ten aanzien van het zegelen. Van belang is hetgeen over de fabricage van stempels wordt gezegd: een eerste resultaat van metaaltechnisch onderzoek van de geïnventariseerde objecten geeft reeds een beeld van de diversiteit aan samenstellingen van het metaal waarvan de stempels zijn vervaardigd. De stempelvormen en -formaten van de middeleeuwse objecten bieden inzicht in de diversiteit aan stempels. Een tweetal grafieken geeft een aanschouwelijk beeld van de afmetingen. Zo blijkt dat tweederde van de nu beschreven stempels een diameter heeft tussen 2,0 en 2,6 centimeter. Vanaf de Renaissance wordt deels teruggegrepen op Romeinse voorbeelden van gesneden stenen (gemmen). Door de overgang van het gebruik van was naar het gebruik van zegellak, gefabri ceerd op basis van schellak, hoeven de stempels veel minder diep gesneden te worden dan de middeleeuwse. Hierdoor raken de middeleeuwse stempels snel in onbruik en worden daarom vaak onklaar gemaakt om misbruik tegen te gaan. Voorts besteedt de auteur aandacht aan de pauselijke zegels. Hoewel hiervan (zoals te verwachten) in onze regio geen stempels zijn gevonden, vormen deze zegels niettemin een belangrijke aanwijzing dat er in Zeeland vele pauselijke oorkonden zijn geweest. De meeste zijn tijdens en na de gods- Boekbesprekingen 41

Zeeland | 2004 | | pagina 42