I Over strafdossiers en sociale verhoudingen. De Schelde te Vlissingen in de Tweede Wereldoorlog* Dirk Luyten is onderzoeker bij het Studie- en Documentatiecentrum Oorlog en Hedendaagse Maatschappij te Brussel. In november 2000 werd het archief van de 'Bijzondere Rechtspleging' aan het Algemeen Rijksarchief (nu National Archief) overgedragen. De 'Bijzondere Rechtspleging' was een speciale rechterlijke macht belast met de bestraffing van de collaboratie tijdens de Tweede Wereldoorlog. Vervolging en bestraffing namen verschillende jaren in beslag. Wat rest is een massa bronnen; behalve administratieve stukken vooral von nissen, arresten en strafdossiers. Die laatste bestaan onder meer uit verslagen van verhoren, verdedigingsnota's en stukken, in beslag genomen tijdens het strafrechtelijke onderzoek. Dit type bron wordt gebruikt voor de studie van de 'zuivering' na de oorlog. Een goed voorbeeld is de recent gepubliceerde dissertatie van J. Meihuizen over de bestraffing van de economische collaboratie in Nederland na de Tweede Wereldoorlog. Deze bronnen zijn eveneens relevant voor het onderzoek van de bezettingsgeschiedenis. Strafdossiers ten laste van leiders van collaborerende partijen werden al gebruikt voor de studie van de politieke geschiedenis. De meest veelzijdige zijn evenwel de dossiers over de economische collaboratie. Het gaat daarbij vooral om ondernemers die goederen en dien sten aan de vijand hebben geleverd. Deze strafdossiers kunnen nuttig zijn om de omvang en de context van de economische collaboratie te bestuderen. Ze kunnen ook een licht werpen op de verhoudingen tussen werkgevers en werknemers in de onderneming en de opstelling van de werknemers. Hoewel bij de processen over economische collaboratie vooral de bedrijfsleiders in het geding waren, stond vaak het hele beleid van de onderneming tijdens de bezetting ter discussie. De leveringen aan de vijand konden immers ook een weerslag hebben op de arbeidsverhoudingen. Ondernemers die veel produceerden voor Duitsland konden dit onder meer doen door de productiviteit op te drijven of de arbeidstijd te verlengen. Omgekeerd konden ontevreden werknemers proberen sociaal ongenoegen te vertalen in termen van collaboratie. We zullen de mogelijkheden en beperkingen van de strafdossiers als bron voor de studie van sociale aspecten van de bezettingsgeschiedenis onder zoeken aan de hand van het dossier ten laste van twee directieleden van de scheepswerf De Schelde. De zaak was een testcase voor de berechting van de collaboratie in deze sector, waarin ook andere werven werden vervolgd. De gebeurtenissen die resulteerden in de uit eindelijke veroordeling van de leiding van De Schelde door de arrondissementsrechtbank van Middelburg op 10 november 1950, zijn merkwaardig. De getuigenis van één arbeider nam in de afwikkeling van de zaak een speciale plaats in. Ze vormde de basis van een steeds verder doorgedreven onderzoek. Commissies en ondervragingen volgden elkaar op. Naarmate deze vorderden, kwamen meer en meer aspecten van de sociale verhoudingen op de werf voor het voetlicht. De Schelde tijdens de Tweede Wereldoorlog De Koninklijke Maatschappij De Schelde was voor de oorlog een van de voornaamste Neder landse werven. Ze produceerde onder meer voor de Nederlandse Marine. Bij de Duitse inval op 10 mei 1940 werd gewerkt aan schepen voor de zeemacht. Vlissingen lag buiten de politieke en economische beslissingscentra in het Westen (Den Haag, Amsterdam, Rotterdam), waar de concurrenten van De Schelde gevestigd waren. De leiding van De Schelde was aanvankelijk niet betrokken bij de besprekingen die industriëlen uit de Rotterdamse en Amsterdamse metaalsector onmiddellijk na de capitulatie van Nederland voerden met de Nederlandse en Duitse autoritei ten over de vraag of en in welke mate voor de vijand mocht worden gewerkt. De Schelde bleef tijdens de oorlog produceren, zoals de meeste andere werven. De onderneming produceerde of repareerde, samen met Aviolanda in Papendrecht, onder meer vleugels voor water vliegtuigen en op eigen kracht mijnenvegers, vistrawlers, al dan niet met geschut. Verder werk te De Schelde mee aan de Duitse kustverdedi- gingswerken in Zeeland (antennemasten. De Schelde in de Tweede Wereldoorlog 1

Zeeland | 2004 | | pagina 2