I dingszaak, vermoedelijk omdat het als 'correctie' op het vrouwelijke gedrag slechts grond bood voor een scheiding van tafel en bed. In dat geval zou ze formeel met Willem getrouwd blijven; hertrouwen was er dan niet bij.15 De inzet was daarom: nietigverklaring van het huwelijk en wel omdat het huwelijk nooit 'geconsumeerd' was geweest. De kwestie draaide om de vraag wiens schuld dat was. Vroedvrouw Janna Bals werd derhalve op verzoek van Susanna van Buuren bij Anna Elisabeth ontboden om de jonge dame aan een inwendig onderzoek te onderwerpen. Dat gebeurde op 6 mei 1745. Vijf dagen later legde de vroedvrouw een getuigenis af. Zij verklaarde 'dat haar Ed. allesints is, gelyk een vrouw is en weezen moet, niet te naauw of te eng maar bekwaam, om met een man gemeenschap te hebben.'16 Omdat de verkla ring niet bevredigend werd bevonden - mogelijk werd de kennis van zaken van de vroedvrouw in twijfel getrokken - moest Anna Elisabeth zich een nieuw onderzoek laten welgevallen, deze keer door de Vlissingse arts Isaak Hendrik de Bruas. Ook hij constateerde dat de 'Membrana Hymen [het maagdenvlies] nog niet uitgerekt ofte gescheurt' was maar dat 'de voornoemde Dame bequaam en in staat is, om met Mans vleeschelyke gemeenschap te konnen hebben.'17 In het proces in eerste aanleg voor het gerecht van Middelburg voegde Anna Elisabeth hieraan toe dat 'de voorschreeven consommatie daar van [van het huwelijk], nimmer door haar, of door haar toedoen is verhindert geworden.'18 Aangenomen dat dit naar waarheid is, zou Willem dan impotent zijn, vroegen de Middelburgse schepenen zich af. Op die vraag moet Anna Elisabeth gebloosd hebben, want, aldus het rechtbankverslag, ze was door 'haar Eds. deugde- lyke Educatie zoo timide gebleeven, dat dezelve buiten staat [was], om na waarheid, de vraagen van den ondergeschreevene te beandt- woorden, ja zelfs met geen ja, of neen.'19 Waren de schepenen onder de indruk van haar maagde lijke onschuld? Zij oordeelden dat Willem moest laten onderzoeken 'in wat voegen deszelfs mannelyke leeden uiterlyk zyn geconstitueert.'20 De Bruas en chirurgijn F. Ritsaart examineerden vervolgens 'd'externa organa genitalia' en verklaarden dat er met de geslachtsdelen van Willem Schorer niets aan de hand was.21 Nu was Impotentie en frigiditei

Zeeland | 2004 | | pagina 14