verzet', geschreven door S. Groenvelt. Van Horn werd 5 juni 1568 onthoofd nadat Alva een dag eerder het doodvonnis had bekendgemaakt. Hierna volgt een overzicht van de oprichting en de eerste jaren van het Oudheidkundig Genootschap in het hertogdom Limburg, door G.H.A. Venner. Het Jaarboek van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde te Leiden 2002-2003 geeft een voorproefje van de biografie over de schrijver Louis Paul Boon, die professor Kris Humbeeck begin 2005 klaar hoopt te hebben en die zal verschijnen onder de titel Gelijk de vis zwemt moet ik schrijven. Humbeeck is tot de ontdekking gekomen dat Boon in zijn leven zeer weinig heeft meegemaakt. Dit had hij voornamelijk te danken aan zijn uitzonderlijk bange natuur en aan zijn soms verlammende gevoel van onzeker heid. Volgens de auteur moet de Boonbiograaf zich bezighouden met het precies reconstrueren van de omgeving waarin zijn hoofdpersoon is opgegroeid, geleefd en gewerkt heeft, in dit geval Aalst. Hij moet dus een grondige documen tatie opzetten over de sociale en politieke verwikkelingen in de fabrieksstad Aalst, waaraan de personages uit Boons boeken ontsproten zijn. Ook de wereld zoals Boon die leerde kennen buiten Aalst, door zijn werk als journalist en als soldaat in het eerste oorlogsjaar 1914, bleken belangrijk te zijn, en bovendien het communis tische milieu waarin Boon verkeerde. Humbeeck is ervan overtuigd dat Boon in zijn werk dichtbij de realiteit blijft. In een soms bijna groteske wereld, confronteert hij ons met personages waarin we dingen van onszelf kunnen herkennen, maar waarbij hij zelf een grote rol speelt. De vervormingen van zijn naam in Boontje, meneerke Boin, soldaat Louis en Louis de Lichte getuigen van een maskerspel, dat Boon gebruikt tot stichting van de lezer en als een rituele bezwering van zijn eigen angsten. Een tweede artikel gaat over de rol van de popmu ziek in de boeken van F. Springer en A.F.Th, van der Heijden: 'Tijdgebonden achtergrondmuziek?'. Het stuk is geschreven door Harry Bekkering, die stelt dat het heel normaal is dat critici zich bezighouden met de relatie tussen klassieke muziek en literatuur. Echter, de meest beschreven leeftijdsgroep bestaat uit jonge mensen, die veelal naar popmuziek luisteren. Bekkering toont aan dat het boek Quissama van Springer voor een groot deel te volgen is aan de hand van een hit van Procul Harum: A whiter shade of pale. Daarna bespreekt hij de talloze popsongs die in de boeken van Van der Heijden voorkomen, en die volgens hem een minder belangrijke rol spelen. Misschien gebruikt de laatste alleen moderne popmuziek als couleur locale? Wie het weet mag het zeggen. Het nummer 2003, 3 van de Verslagen en Medede lingen van de Koninklijke Academie voor Nederlandse Taal- en Letterkunde te Gent is gewijd aan Emmanuel de Bom (1868-1953). Naar aanleiding van het feit dat het in 2003 vijftig jaar geleden was dat De Bom stierf, is een aantal herdenkingsactiviteiten op touw gezet. In dit boek vooral aandacht voor De Bom als literator-journalist en als lid van de Academie. R. Vervliet beschrijft wat De Bom heeft betekend voor de groep rond het tijdschrift Van Nu en Straks. Daarna vraagt H. Vandevoorde aandacht voor de rol van De Bom in de vernieuwing van het theaterleven van zijn tijd. B. Van Raemdonck bespreekt de correspondentie tussen De Bom en Karei van de Woestijne, die inzicht geeft in het gulle, minzame en trouwe karakter van Mane de Bom. Het Belgisch Instituut voor Natuurwetenschappen in Brussel geeft jaarlijks een Bulletin uit in drie delen: Biologie, Entomologie en Aardweten schappen. In het deel Biologie van 2003 kunnen liefhebbers van haaientanden aan hun trekken komen in het artikel van M. Stehmann: 'Contributions to the study of the comparative morphology of teeth and other relevant ichthyo- dorulites in living supraspecific taxa of Chondrichthyan fishes'. Verder een keur aan gespecialiseerde artikelen over slangen, knaag dieren en schaaldieren uit de hele wereld. Alle artikelen zijn in het Engels, maar zijn vergezeld van een korte samenvatting in het Frans en Duits. 112 Aanwinsten ruilverkeer

Zeeland | 2004 | | pagina 30