De ecologen van Yerseke. Deltawerken brachten Zeeland eigen onderzoeksinstituut rnnMnmi Ir. Froukje Rienks studeerde in 1997 of als bioloog aon de Universiteit in Wageningen. Zij is medewerker Public Relations en wetenschapsvoorlichting van het Nederlands Instituut voor Ecologie. Dr. Ad Huiskes studeerde biologie aan de Universiteit van Groningen, en promoveerde in 1977 aan de Universiteit van Wales (Bangor). Sinds 1978 werkt hij bij het Nederlands Instituut voor Ecologie. Met de Deltawerken kwamen ook de ingrijpende effecten voor de Zeeuwse natuur. Vijftig jaar geleden dacht men daar al over na. Het gevolg: de oprichting van een speciaal onderzoeks instituut. En dat stond de afgelopen vijftig jaar niet stil. Onderzoek van oceaan tot Oostzee. Na de watersnoodramp van 1953 komen de Deltawerken in beeld. De Deltawerken hebben heel wat voeten in de aarde, ook voor de na tuur. Daarom richt de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen (knaw) in 1957 een apart onderzoeksinstituut op voor het bestuderen van de ecologische effecten van de Deltawerken. Dat is bijzonder: in die tijd waren 'de ingenieurs' oppermachtig en hun aandacht voor de natuur was toen nog minimaal. De inmiddels bijna 50-jarige instelling maakt nu onderdeel uit van het Nederlands Instituut voor Ecologie (nioo-knaw) en kijkt nu naar kust gebieden en hun problemen in het algemeen. De onderzoeksvragen van nu zijn bijvoorbeeld: wat is de wisselwerking tussen mosselen en stroming, hoe kunnen alle functies in dit estuarium duurzaam gecombineerd worden? En hoe leggen kiezelwieren slikplaten vast, hoe beschermen schorrenplanten het schor en wat is de invloed van veel uv-licht op de planten groei? Dat laatste onderzoek vindt plaats op de Zuidpool. Het instituut in Yerseke beperkt zich dus niet alleen tot de Zeeuwse Delta. Op vele plekken in de wereld doet het onder zoek, en onderzoekers uit vele landen werken hier. Een stukje geschiedenis Dit internationale onderzoekscentrum met meer dan honderd werknemers is ooit begonnen als een kleine delta-afdeiing van het Hydrobiologisch Instituut. In 1957 richtte de Akademie zowel het Hydrobiologisch Instituut in Nieuwersluis op, als de afdeling Delta in Yerseke. De eerste hield zich bezig met zoet, de tweede met brak en zout water. De missie in Yerseke was zoals gezegd het volgen van de ecologische veranderingen als gevolg van de geplande Deltawerken. Het was van tevoren duidelijk dat deze grote ingrepen in de Zeeuwse en Zuid-Hollandse waterinfrastruc tuur ook de natuur niet ongemoeid zou laten. In deze eerste periode had het beschrijvende biologische onderzoek begrijpelijkerwijs de over hand. Figuur 2. Een ecoloog kan kijken op de landschapsschaal van schorren patronen, maar ook naar een Zeeuwse mossel en zijn relaties met stroming en bodem. Figuur 1 De wetenschap van de ecologie draait om de relaties tussen organismen en hun omgeving. Hoe zit de natuur in elkaar? In Zeeland zijn schorren kenmerkende en belangrijke ecosyste men: een goed studie-object. De ecologen van Yerseke 85

Zeeland | 2004 | | pagina 3