Geboeid door het Zeeuwse slavernijverleden In juli 2004 is in Zeeland het herdenkingsjaar van de slavernij gestart. Rondom dit thema worden vele activiteiten georganiseerd: tentoonstellingen, symposia, artikelen, boeken en lezingen. Ook in Zeeland zal hier de komende tijd aandacht aan worden besteed. De Zeeuwse slavernijmanifestatie wordt afgesloten met de onthulling van het Zeeuwse slavernijmonument op 1 juli 2005. In het Zeeuws Archief is tot 8 januari 2005 een tentoonstelling te zien met de titel Geboeid door het Zeeuwse slavernijverleden. Deze tentoon stelling heeft als thema de transatlantische driehoekshandel. Het Zeeuws Archief maakt vooral gebruik van documenten uit het omvang rijke archief van de Middelburgsche Commercie Compagnie (1720-1889). Dit bijzondere archief, dat in het Zeeuws Archief berust, is een belangrijke bron met betrekking tot de slavenhandel. Het biedt de mogelijkheid ver schillende facetten van de slavenhandel zichtbaar te maken. Aan de hand van deze archiefstukken, museale voorwerpen, beeld en geluid, krijgen de bezoekers een indruk van de geschiedenis van de transatlantische driehoekshandel. In de tentoonstelling zal aandacht worden besteed aan de handelsgoederen die vanuit de Neder landen naar de West-Afrikaanse kust werden vervoerd, de aankoop van Afrikanen, het vervoer van Afrikanen naar West-lndië, het leven aan boord van een slavenschip, de verkoop van de West-Afrikanen als slaven in West-lndië en de handelsgoederen voor de retourlading naar Europa. Met de tentoonstelling wil het Zeeuws Archief laten zien wat het aan documenten over de driehoeks handel in huis heeft, aangevuld met in bruikleen verkregen voorwerpen en beeld- en geluids materiaal. De aandacht gaat vooral uit naar het onderwerp slavernij en de tot nu toe onderbelicht gebleven aspecten van het Zeeuwse aandeel in de slavenhandel, zonder daar verder een oordeel over te vellen of conclusies aan te verbinden. De archiefstukken en beelden spreken voor zichzelf. Figuur 1. Afbeelding van Mcc-schip; za. Originele 'kralenmannetjes' in het Zeeuws Archief 'Hallo! Ik ben het kralenrnannetje. Ik ben gemaakt van glazen kralen. Deze kralen hebben te maken met slavernij. Hoe? Dat kom je te weten als je met mij op ontdekkingsreis gaat door het slavernijverleden van Zeeland.' Zo begint de speurtocht door Middelburg Geboeid door het Zeeuwse slavernijverleden. Het kralenrnannetje leidt de ontdekkingsreizigers langs plaatsen in Middelburg die herinneren aan het Zeeuwse slavernijverleden. In het kader van de tentoon stelling Geboeid door het Zeeuwse slavernij verleden. die tot en met 8 januari 2005 te zien is in het Zeeuws Archief, werd de gelijknamige speurtocht door Middelburg ontwikkeld. De speurtocht is gericht op kinderen tussen 8 en 15 jaar maar is tevens uitstekend te gebruiken door volwassenen die in dit deel van het Zeeuwse verleden geïnteresseerd zijn. De speurtocht is voor 2,50 te koop bij de receptie van het Zeeuws Archief, Hofplein 16 in Middelburg. Het idee voor het kralenrnannetje als leidfiguur voor de speurtocht kwam van vijf studenten van de Hogeschool Zeeland afdeling pabo te Vlissingen. De Middelburgse vormgever/ontwerper/illustrator Ramon de Nennie bracht het kralenrnannetje tot leven. ïPv'ïrl 'v.-. V'-.-rr,.. -.r. 'rf'irflfUrtfrffni rii» 122 Mededelingen

Zeeland | 2004 | | pagina 40