j^nnwm Figuur 2. Voorbeeld van kralenmannetje. Van 26 juli tot en met 25 september zijn de originele tekeningen van bet kralenmannetje te zien in het Zeeuws Archief. Kralenmannetje kondigt aan, kralenmannetje in het kraaiennest, kralenman netje met handelsgoederen, kralenmannetje in Afrika, kralenmannetje bij de dominees, kralen mannetje met goud, kralenmannetje met ivoor, kralenmannetje geboeid en tot slot verbreekt kralenmannetje de ketenen. Door middel van de tekeningen vertelt het kralenmannetje over het Zeeuwse slavernijverleden. Zeeuws Museum verbouwt en blijft 'zichtbaar' Van 18 september tot en met 7 november presenteren het Zeeuws Museum en De Vleeshal in Middelburg gezamenlijk de tentoonstelling Superstudio: Life with Objects. Het is voor het eerst dat de productie van deze groep architecten (1968-1978) in Nederland te zien is. Onderzoeksproject Ooggetuigen van de jodenvervolging in Nederland De afdeling Nieuwste Geschiedenis van de Faculteit der Letteren van de vu begint een onderzoek naar de herinneringen van niet- joodse ooggetuigen van de jodenvervolging in Nederland en is om die reden dringend op zoek naar dit soort herinneringen binnen alle lagen van de Nederlandse bevolking. De bedoeling van het project is om namen te ver zamelen om vervolgens een aantal ooggetuigen op video te interviewen. Achterliggende gedachte is dat de herinneringen van niet-joden tot nu toe niet goed verzameld en onderzocht zijn. Tot voor kort gold dat ook voor de herinneringen van joodse overlevenden van de vervolging, maar van hen zijn inmiddels ruim duizend interviews op video vastgelegd. Nu de ooggetuigen van deze geschiedenis oud zijn geworden, dringt de tijd. Vanuit de afdeling Nieuwste Geschiedenis helpt dr. Dienke Hondius als adviseur bij het verzamelen van namen van mogelijk te interviewen personen. De interviews zijn vertrouwelijk en bedoeld voor onderzoek en archief. Ze worden opgenomen bij de ooggetuigen thuis, door een ervaren interviewer en professionele camera- en geluids technici. De interviewers worden voorbereid en begeleid door historici. Geïnterviewden krijgen een kopie van de banden. De eerste interviews zijn inmiddels opgenomen. De vu zoekt ooggetuigen uit alle lagen van de bevolking. De belangstelling gaat uit naar beroepsgroepen die in de oorlogstijd ongevraagd en onvermijdelijk te maken kregen met de jodenvervolging, zoals bijvoorbeeld politieagen ten, trein- en trampersoneel en bewakers. Ook 'gewone mensen' die bijvoorbeeld als buren, collega's, omwonenden of toevallige passanten iets hebben gezien, gedaan of meegemaakt, worden nadrukkelijk verzocht zich te melden. Het onderzoek richt zich vooral op niet-joodse ooggetuigen van verraad, transport en deportatie van joden, en van gebeurtenissen in (met name Nederlandse) concentratiekampen. Doel is deze geschiedenis zo compleet mogelijk vast te leggen door de ogen en stemmen van alle groepen betrokkenen. Het project zal in eerste instantie lopen tot en met september 2005. Mededelingen 123

Zeeland | 2004 | | pagina 41