Readies van of over ooggetuigen bij voorkeur per post of e-mail naar: Onderzoeksproject Ooggetuigen, t.a.v. dr. Dienke Hondius en drs. Anna Timmerman, Vrije Universiteit, Faculteit der Letteren, De Boelelaan 1105, 1081 hv Amsterdam. E-mailadres: ooggetuigen@let.vu.nl. 200ste sterfdag Betje Wolff en Aagje Deken Tweehonderd jaar geleden, in november 1804, overleden de schrijfsters en levensgezellinnen Betje Wolff en Aagje Deken. Zij vonden de stilte op begraafplaats Ter Navolging' in Den Flaag, maar hun werk werd sindsdien vele malen gewekt uit de slaap van de verstoffing. Door vele en diverse minnaars en minnaressen: Zeeuwen, Hagenaars, schrijfsters, collectioneurs, feministen, volksopvoeders, historici, neerlandici, archief- ratten, uitgevers, en ambtenaren van plaatselijke straatnamencommissies. Wat hen allen bond, was de ambitie om hun liefde voor Wolff en Deken vorm te geven, in onderzoek of verbeelding, in boekvorm of in de vorm van gedenkstenen, tentoonstellingen, toneelstukken, beelden, prenten, literaire prijzen, een heus museum, en, niet te vergeten, in Vlissingen, geboorteplaats immers van Betje Wolff, de bekende fontein. En natuurlijk in de vele heruitgaven van de Historie van Mejuffrouw Sara Burgerhart (1782), die al die jaren in druk is gebleven. In hun werkzaam leven wekten Wolff en Deken bewondering en beroering. In de eeuwen daarna bleven zij aan de leeslust, de studiezin, de behoefte aan identificatie en de gevoelens van nationale trots appelleren, en wel in die mate dat zij het niet alleen tot heldinnen van het vaderland en erflaters van onze beschaving brachten, maar ook tot in het hart van de Nederlandse identiteit, het paspoort, door drongen. Een boekje over de canonisering en monumen- talisering van Wolff en Deken in de voorbije twee eeuwen en over dat werk van de schrijfsters dat daarbij onderbelicht is gebleven. Over Wolff en Deken in de verbeelding van Hella Haasse en Xees 't Hart, in het Damesleesmuseum en op de planken, in ballingschap en op de kermis. En over het verleden en de toekomst van de Wolff ft Deken-studie. Het boekje biedt in een bestek van zo'n 150 blad zijden onderdak aan geletterde liefhebbers en geleerde onderzoekers als Mieke Aerts, Arianne Baggerman, P.J. Buijnsters, Lizet Duyvendak, Lia van Gemert, Maria Grever, Edwina Hagen, Ton Jongenelen, Joost Kloek, Ellen Krol, Theo van der Meer, Pim van Oostrum, Olf Praamstra, Joost Rosendaal, Barbara Sierman en Arie Storm, en staat onder redactie van Peter Altena en Myriam Everard. Het zal eind november 2004 bij uitgeverij Vantilt te Nijmegen verschijnen en voor een prijs van ca. 15 in de betere boekhandel verkrijgbaar zijn. In november 2004 worden Wolff en Deken in een dwars en geleerd boekje, Onbreekbare Burgerharten: de historie van Betje Wolff en Aagje Deken, 1804-2004, uit de versteende nationale verbeelding tot nieuw leven gewekt. 124 Mededelingen

Zeeland | 2004 | | pagina 42