Figuur 8. Als de stroming te sterk is, clan kunnen de schorrenplanten de bodem niet langer beschermen. Het schor kalft af. Dit hoeft niet het einde te betekenen voor dit stuk kust. Als er natuurlijk herstel kan optreden, dan zie je een nieuw schor aangroeien voor de afgekalfde rand. Nieuwe planten leggen daar slib deeltje voor deeltje vast. Met satellietbeelden en (oude) lucht foto's kan dit proces van afslag en opbouw door de jaren heen bestudeerd worden. Figuur 9. De Jïumetank is wel één van de grootste apparaten in het Yersekese instituut. Deze stroomgoot pompt met zijn veertig meter aardig wat water rond. Het is bedoeld voor stromings- onclerzoek, op het snijvlak van biologie en natuurkunde (hydrodynamica). tussen waterstroming, golven en de vegetatie op schorren. Dit heeft laten zien, dat de schorren- planten de kust erg effectief beschermen. Verschillende plantensoorten hebben door hun stugheid of juist flexibiliteit een rofin het afremmen van golfslag en het vormen van het schor. Aan de oever Sinds april 1997 is het onderzoekscentrum pal aan de oevers van de Oosterschelde gevestigd. Aan de Korringaweg in Yerseke is een gebouw verrezen met uitgebreide faciliteiten. Een zout waterleiding bijvoorbeeld, tien laboratoria met moderne microscopen en DNA-technologie, maar ook een stroomgoot of flume tank. Deze faciliteit van 17 meter lang, of bijna 40 meter in de rondte, is een 'watercircuit' waarin onder zoekers bijvoorbeeld de invloed van stroming op bodemdieren kunnen testen. Koningin Beatrix verrichtte de officiële opening van het gebouw. Een andere faciliteit die onmisbaar is, is het onder- zoeksschip de 'Luctor'. Dit schip zetten de onderzoekers vaak in op de Ooster- of de Westerschelde. Aan de pool Op de Zuidpool zijn weer heel andere materialen in gebruik. Met zogenaamde open top chambers kijken de onderzoekers naar het effect van temperatuurstijging op de vegetatie. Een open top chamber heeft weliswaar geen dak, maar wel wanden. De wanden zorgen voor luwte, terwijl het open dak de natuurlijke neerslag niet verstoort. Op dit moment staan er een aantal van op de Ealkland eilanden, de Signy eilanden en op een schiereiland van Antarctica zelf. Per satellietzender krijgen de onderzoekers de gegevens binnen. Antarctica is een graadmeter voor het milieu op Aarde. De zee rond Antarctica speelt een sleutel rol in vele processen wereldwijd. Van al het zoete water op Aarde bevindt 70% zich op Antarctica. Mocht al dat ijs ooit smelten, dan stijgt het waterpeil in de wereldzeeën met 65 meter. Het on De ecologen van Yerseke

Zeeland | 2004 | | pagina 8