5 juli 1611, 'volghende den teneur van de Caerte'.42 Dit betekende dat de trekking plaats vond in het openbaar, onder toezicht van speciaal aangestelde officiers, om fraude te voor komen. Alle prozen werden voorgelezen, winnaar of niet. De trekking duurde bijna twee maanden en ging dag en nacht door. De aanvangsdatum van de trekking van de Hulsterse loterij werd zoals gezegd uitgesteld. Vóór 10 augustus 1662 waren alle loten getrokken. Er is een briefje van die datum bewaard gebleven, waarin een van de prijswinnaars meldt zijn prijs te hebben ont vangen.43 De opbrengst van de loterij bedroeg een schamele 275 pond, bij lange na niet genoeg om het weeshuis uit de financiële problemen te halen. gebleven. Er is dan ook reden om aan te nemen dat in kleine, nog te onderzoeken archieven meer loterijaankondigingen, met mogelijk waardevolle informatie over de Zeeuwse loterij, bewaard zijn gebleven. Met dank aan Stichting Postuniversitair Kunst historisch Onderzoek en dr. Truus van Bueren, vakgroep Kunstgeschiedenis, Universiteit Utrecht. De opbrengst van de Arnemuidense gasthuisloterij bedroeg 2613 pond. Dit bedrag werd niet gebruikt voor de bouw van een gasthuis, maar kwam ten goede aan de stadskas. Dit schoot de kerkenraad van Arnemuiden uiteraard in het verkeerde keelgat. Pogingen om het geld alsnog voor de oprichting van een gasthuis te reserveren, mochten niet baten. Na afloop van een loterij werden er trekkingslijsten gedrukt waarop alle prijswinnaars en de door hen gewonnen prijzen stonden vermeld. Dergelijke kaarten zijn schaars; er zijn slechts enkele exem plaren bewaard gebleven.44 Van de Arnemuidense loterij van 1611 bestaat ook een dergelijke lijst (zie fig. 5). De prijswinnaars zijn weergegeven per stad. Deze lijsten werden verspreid door het hele land, zodat iedereen kon zien of hij of zij iets gewonnen had. Waarschijnlijk werden, net als bij andere loterijen, de prijzen thuisbezorgd indien men niet in staat was ze op te komen halen. Het onderzoek van de Zeeuwse archieven heeft aangetoond dat de loterij in het zestiende- en zeventiende-eeuwse Zeeland even populair was als elders in de Noordelijke Nederlanden. De afloop van veel loterijen was onfortuinlijk, wat niet te wijten was aan gebrek aan publiciteit. De publiciteitscampagnes deden niet onder voor die van tegenwoordig; men was zich terdege bewust van het belang van goede publiciteit voor het slagen van de loterij. De reclamecampagnes in Zeeland verschilden in opzet niet significant met die elders in de Nederlanden. De loterijkaart was ook in Zeeland het belangrijkste publici- teitsmiddel. Daarnaast zijn er in de Zeeuwse archieven vergeleken met andere gebieden opvallend veel andere aankondigingen bewaard Figuur 5. Kaart met prijswinnaars van de Arnemuidense gasthuisloterij van 1611. za, Archief stad en gemeente Arnemuiden i, inv. nr. 1148. 132 Reclame voor Zeeuwse loterijen

Zeeland | 2004 | | pagina 10