De schelpencollectie van Hans Warren De schelpen uit de collectie die Hans Warren en Mario Molegraaf aan het Zeeuws Genootschap hebben geschonken, zijn voor het merendeel verzameld aan Warrens geliefde strand De Kaloot. Warrens interesse strekte zich echter uit over het gehele Westerscheldebekken; de collectie bevat ook exemplaren van de stranden van Coudorpe bij Ellewoutsdijk, Domburg, Westkapelle en Cadzand, alsmede van De Kouter (Nieuw-Namen) en Antwerpen. Daarnaast zijn er een paar laden met uitheemse tropische schelpen bij, die weer geven dat Hans Warren zich ook heeft laten leiden door een groot gevoel voor schoonheid, vorm en kleur. Hoe bijzonder is deze collectie? Ten eerste bevat zij soorten die men thans slechts nog sporadisch tegenkomt. Ten tweede is zij bijeengebracht door een bijzonder man, die de gebieden van bijzon dere natuurlijke waarde in Zeeland opzocht om er van de natuur te genieten, zijn gedachten te ordenen, of om inspiratie op te doen voor zijn Geheime dagboeken. De Kaloot en zijn schelpen figureerden vaak in Warrens werk: De Kaloot als natuurreservaat en recreatieoord. van het Tertiair. Naar schatting zijn deze schel pen tussen 15 en 1 miljoen jaren oud. Men vindt ze langs de gehele Kaloot, doch vooral op de meest zuidwestelijke punt ervan, de plaat tegenover fort Rammekens op Walcheren. Met wat geluk kan men in enkele jaren een fraaie collectie van meer dan honderd soorten bijeen zoeken, waaronder schelpjes waarvan slechts enkele exemplaren in de musea van ons land te vinden zijn. De mooiste plant van de Kaloot is wel de blauwe zeedistel, de stekelige vorstin der strandplanten met fraaie blauw- en violetoverwaasde, wit geaderde bladeren en helblauwe bloemkogels, die prachtig tot hun recht komen tegen het blonde zand met zijn zachte schaduwen. Het voert evenwel te ver, op alle bijzonderheden diep in te gaan. Het lijkt me haast onvriendelijk, toch nog een beroep te doen op ieder die er komt, om flora en fauna te ontzien, zodat de Kaloot, zij het dan geen ojficieel natuur'monument', tot in lengte van dagen een recreatieoord moge blijven dat elkeen, mens zowel als dier, vreugde en rust geeft. Tot die terreinen van bijzondere waarde, bij ingewijden bekend door heel ons land, maar niettemin verstoken van vrijwel elke vorm van bescherming, behoort de Kaloot, een buitendijks schorren- en strandgebied op de uiterste zuid westpunt van Zuid-Beveland, na bij Borssele. Hans Warren, Zeeuws Tijdschrift, 1950, nr. Waarom is nu de Kaloot zo'n eersterangs natuur terrein? Men komt bijna in verlegenheid wanneer die vraag wordt gesteld, want er zijn vele redenen, en naar gelang van de belang stelling die men het natuurleven toedraagt, zal de een zeggen: om de fossielen; de ander: om de vogels; de derde: om planten of geologie, en de vierde heel simpel: om heerlijk buiten te zijn, te zwemmen en te zwerven in een onbedorven stuk Zeeuwse natuur. Wanneer we proberen, het geheel zo objectief mogelijk te bezien, komen de fossiele schelpen misschien op de eerste plaats. Als vindplaats daarvan is de Kaloot, zij het dan in de beperkte kring van conchyliologen, beslist vermaard. Voor het overgrote deel stammen de op de Kaloot en elders in het Scheldebekken te vinden schelpen uit het Plioceen, het jongste tijdperk Figuur 1. Schelpen uit de collectie Warren. Foto Werkgroep Geologie. -'f8n ,\s, 8. - «*T *S -■ - -- 138 Op de Solex door Algerië

Zeeland | 2004 | | pagina 16