De Samen op Weg-kerken telden voor I mei 2004 in Zeeland 154 (wijk-)gemeenten. Daarvan waren er 56 gereformeerd, 96 hervormd en twee evan- gelisch-luthers. Van de plaatselijke gereformeerde kerken en hervormde gemeenten waren er 36 een brede interkerkelijke samenwerking of federatie aangegaan. De overige twintig gereformeerde kerken en zestig hervormde gemeenten kenden op het plaatselijke vlak allerlei vormen van contact, variërend van een zeer intensieve tot nauwelijks of geen samenwerking. Figuur 2. Logo Samen op Weg-kerken. Na 1 mei 2004 kwam er in deze getallen als zodanig geen verandering. Wel nam een groot aantal van de reeds gefedereerde gemeenten het initiatief om zo snel mogelijk tot een volledige vereniging op het plaatselijke vlak te komen. De vereniging van de landelijke kerken betekent namelijk niet automatisch dat ook de plaatselijke gemeenten verenigen. Hiervoor is een apart plaatselijk besluit nodig waaraan een procedure gekoppeld is die enige tijd vergt. Ook is er een aantal gemeenten dat geen fusiepartner heeft (omdat er ter plaatse bijvoorbeeld alleen een gereformeerde kerk of hervormde gemeente is), maar dat gebruikmaakt van de mogelijkheid om aangemerkt te worden als protestantse gemeente. In totaal ondernamen er in Zeeland inmiddels meer dan twintig gemeenten actie om tot volledige vereniging te komen of om aangemerkt te worden als pro testantse gemeente. Het ziet ernaar uit dat de koplopers in dit proces per 1 januari 2005 een plaatselijke vereniging van gemeenten zullen realiseren. Getalsmatige verandering trad er wel op, doordat een aantal kerkleden en gemeenten niet mee wilde gaan in het verenigingsproces van de Samen op Weg-kerken. In twee Zeeuwse hervormde gemeenten besloot de kerkenraad dat de gemeente in haar geheel niet mee zou gaan in de Protestantse Kerk in Nederland. Van vier hervormde gemeenten ging een aanzienlijk aantal gemeenteleden niet mee met de kerk- vereniging. Eén hervormde evangelisatie besloot niet mee te gaan en in één gemeente maakten enkele kerkenraadsleden en gemeenteleden zich los van de bestaande gemeente. Her en der namen ook individuele gemeenteleden het besluit om niet mee te gaan met de kerkvereniging, maar alleen in de hierboven genoemde gevallen kwam het tot alternatieve plaatselijke gemeente vorming. Al met al betekent dit dat er in Zeeland acht gemeenten ontstaan zijn die niet binnen de Protestantse Kerk in Nederland willen func tioneren. Inmiddels dragen deze gemeenten de naam 'hersteld hervormde gemeenten' en zijn zij deel van de Hersteld Hervormde Kerk. Een globale inventarisatie geeft als uitkomst dat het aantal kerkgangers van deze gemeenten in Zeeland gezamenlijk tussen de 1200 en 1500 ligt.1 Van de gereformeerde kerken in Zeeland sprak een drietal zich voor 1 mei 2004 publiekelijk uit tegen de kerkvereniging. Na intern overleg besloten deze gemeenten echter toch om ondanks hun bezwaren mee te gaan in de Protestantse Kerk in Nederland. Hetzelfde geldt voor de Zeeuwse evangelisch-lutherse gemeenten. Ondanks bezwaren van verschillende aard conformeerden zij zich aan het besluit van de lutherse synode. Het hierboven geschetste beeld geeft de situatie in de Zeeuwse gemeenten weer. Daarbij blijkt dat de werkelijkheid aanmerkelijk genuanceerder is dan het beeld dat regelmatig in de (kerkelijke) pers geschilderd is. In de publieke opinie is daardoor de gedachte ontstaan dat met name gemeenten van de signatuur van de Gereformeerde Bond massaal afgehaakt zouden hebben. In werkelijk heid gebeurde dit echter niet. Gemeenten van deze signatuur besloten - ondanks de bezwaren die zij vaak tegen het samen op Weg-proces hadden - in overgrote meerderheid om hun plaats in te nemen binnen de ambtelijke struc turen van de Protestantse Kerk zoals zij dat eerder binnen de Nederlandse Hervormde Kerk deden: veelvuldig kritisch, maar altijd loyaal aan de kerk. Dat is landelijk zo, maar het geldt ook voor Zeeland. Een misverstand dat in dit verband regelmatig een rol speelt, is de gedachte dat de Gereformeerde 140 De Protestantse Kerk in Nederland

Zeeland | 2004 | | pagina 18