Figuur 3. Laatste dienst in de oude kerk van Arnemuiden, afgebroken in 1857. Pentekening door J. Sohier. Zei. 111. II-2-43. Bond een aparte organisatie van gemeenten binnen de kerk zou zijn en dat 'de Bond' een eigen beleid zou (kunnen) voeren of gemeenten in een apart verband zou kunnen organiseren. Bedacht dient te worden dat de Gereformeerde Bond een vereniging in de kerk is en daarmee ook niet meer dan een bezinningsplatform. De Gereformeerde Bond is niet ingebed in de ambtelijke structuren van de kerk en heeft dus ook geen invloed op de besluitvorming in de kerk noch op die in de plaatselijke gemeenten.2 Consequenties Zoals hierboven reeds gesteld: in de publiciteit rond het verenigingsproces is veel aandacht uitgegaan naar de problematiek van de bezwaren tegen het ontstaan van de Protestantse Kerk in Nederland. Getalsmatig lijkt dat niet gerecht vaardigd te zijn, maar het is niet vreemd dat deze aandacht er toch was. Er waren namelijk niet alleen theoretische verschillen van inzicht, maar er is in het leven van gemeenten en kerkleden veel pijn geleden door deze situatie. De emoties liepen soms hoog op. Er zijn onverteerbare dingen gebeurd in de verhoudingen tussen mensen onderling. De plaatselijke gemeenten hebben moeilijke en ingrijpende beslissingen genomen, bijvoorbeeld rond het gebruik van kerkelijke gebouwen. In het vervolg van dit artikel zal op de achtergrond van deze emotio neel geladen onderwerpen nader worden ingegaan. Toch dient men er zich bewust van te zijn dat er in de Samen op Weg-kerken brede en diepe dank baarheid beleefd is over het verenigingsbesluit; niet alleen landelijk, maar ook provinciaal; niet De Protestantse Kerk in Nederland 141

Zeeland | 2004 | | pagina 19