CD CD CO CD gemeente tot deze zegening gedwongen zal worden. Alleen een besluit van de kerkenraad van de gemeente zelf kan hiervoor ruimte maken. Het mag tekenend heten dat het niet lukte om intern in de kerkelijke beraadslaging tot een eensluidende visie op relaties te komen, maar dat de kerk niettemin mogelijkheden heeft gevonden om de gemeenteleden die dit betreft, niet in de kou te laten staan. Afsluiting In het tweede deel van dit artikel is in het bijzonder beschreven welke inhoudelijke discussies zich op landelijk niveau hebben afgespeeld rond de vorming van de Protestantse Kerk in Nederland. Ook in Zeeland is duidelijk geworden dat deze discussies geen kwestie van droge theorie waren. Zij hebben diep ingegrepen in het leven van een aantal Zeeuwse gemeenten. Er is diepe vreugde beleefd aan het ontstaan van de Protestantse Kerk in Nederland, maar er is ook scherpe pijn door geleden. Het lijkt erop dat zowel het een als het ander op sommige plaatsen nog lange tijd het bestaan van de Protestantse Kerk zal kenmerken. Dit artikel was bedoeld om het proces dat leidde tot de vorming van de Protestantse Kerk in Nederland en de gevolgen daarvan voor de Zeeuwse gemeenten te beschrijven. Een inhoude lijke bespreking van de opdracht van de kerk moest achterwege blijven. Ik volsta met het citeren van de slotzin uit de verklaring die de generale synoden van de Samen op Weg-kerken op 12 december 2003 uitgaven bij het besluit tot vereniging in de Protestantse Kerk in Nederland. 'Wij verstaan het als een roeping en genade om getuigend en dienend in de samenleving te staan. Het verlangen naar verzoening en eenheid, naar vernieuwing en een aansprekende en uit nodigende wijze van kerk-zijn bracht ons bij elkaar. Ook nu is de eenwording van onze kerken geen eindpunt, maar een nieuw begin in onze opdracht om kerk van Christus te zijn. Daarom willen wij ook openstaan voor kerken met wie we nog geen gezamenlijke weg hebben kunnen vin den. Wij geloven dat onze eenheid zal groeien naarmate wij onze gemeenschappelijke roeping ernstig nemen. Daarom roepen wij: Kom, Heilige Geest, vernieuw uw kerk'. 4— CO CD 4 O ol Figuur 5. Logo Protestantse Kerk in Nederland. Literatuur Kerkorde en ordinanties van de Protestantse Kerk in Nederland inclusief de overgangsbepalingen, Zoetermeer 2003. Generale regelingen behorende bij de kerkorde van de Protestantse Kerk in Nederland, Zoetermeer 2003. P. van den Heuvel (red.). De toelichting op de kerkorde van de Protestantse Kerk in Nederland, Zoetermeer 2004. Essentiële informatie is ook te vinden op de websites van de betrokken kerken: www.pkn.nl www.hersteldhervormdekerk.nl Noten Het valt buiten het bestek van dit artikel om ook concreet namen te noemen van gemeenten en personen die besloten hebben om buiten de Protestantse Kerk in Nederland te blijven. Vooralsnog lijkt het mij raadzaam om ter wille van een evenwichtig en verantwoord beeld in dit opzicht enige terughoudendheid in acht te nemen. Iets meer afstand in de tijd kan wellicht ook meer ruimte scheppen om concreet op deze situaties in te gaan. Een en ander blijkt mede uit het feit dat er een behoor lijke diversiteit is in de posities die gemeenten van de signatuur van de Gereformeerde Bond innamen. Bovendien is opvallend dat in Zeeland juist die gemeenten die in het verleden specifiek gevormd werden vanwege deze identiteit, integraal meegingen in de Protestantse Kerk in Nederland. 146 De Protestantse Kerk in Nederland

Zeeland | 2004 | | pagina 24